Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
Adıgüzel’den skandal iddialar! - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış : 31.2392 / Satış : 31.2955
Euro : Alış : 33.7797 / Satış : 33.8406
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2145 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Adıgüzel’den skandal iddialar!

01 Ekim 2020 - 198 kez okunmuş
Ana Sayfa » yerel siyaset»Adıgüzel’den skandal iddialar!
Adıgüzel’den skandal iddialar!

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Covid-19 test kitlerinde bir cemaatin firması aracılığıyla mevzuat çiğnenerek korkunç bir rant elde edildiği iddiasını ortaya attı.

Sağlık Bakanı’nın bu işin içinde olduğunu iddia eden Mustafa Adıgüzel, konuyu doğrudan Sağlık Bakanı’na dönük hazırladığı bir önerge ile Meclis gündemine de taşıdı.

Sağlık Bakanlığı’nda bir süredir yaşanan görevden almalar ve istifaların da bu konuyla ilgili olduğu iddia eden Adıgüzel’in açıklaması şu şekilde:

Ard arda istifalar oldu

“Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı’na bağlı kuruluşlarda ardı ardına istifalar ve görevden almalar yaşandı. Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı ve Biyolojik Ürünler Dairesi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kılıç görevinden alındı. USHAŞ Başkanı Cevat Şengül istifa etti. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Hakkı Gürsöz görevinden ayrıldı. TÜSEB Başkanı Adil Mardinoğlu ile Genel Sekreter Hasan Türkez istifa etti. Ardı ardına gelen görevden alma ve istifaları araştırdığımızda altından ülkemiz salgınla boğuşurken büyük boyutlu bir rant arayışı çıktı.

Türkiye’de Covid-19 teşhisinde kullanılan PCR test kitinin nereden satın alındığını araştırdığımızda karşımıza Bioeksen isimli bir şirket çıkıyor. Yani Sağlık Bakanlığının Türkiye’de yaptığını iddia ettiği 10 milyon adet test artı USHAŞ aracılığıyla yurtdışına ihraç edilen tüm testlerin üreticisi Bioeksen isimli firma. Bu firmanın BioSpeedy isimli testinde FDA onayının olmadığını öğrendik.

Sağlık Bakanlığı’nda cemaat iddiası

Sağlık Bakanlığı bu testleri Bioeksen firmasından doğrudan mı tedarik ediyor? Maalesef hayır! Yeni Berke Medikal isimli bir firma üretici Bioeksen firmasının tek yetkili satıcısı ünvanı ile faaliyet göstermekte. Üretici firmadan çok uygun fiyata aldığı kitleri, 4 ila 5 kat fiyata Sağlık Bakanlığı’na satmaktadır. Aradaki rantı kimlerin yediği belli değil. Sağlık Bakanı da bu durumu bildiği halde bu aracı firmadan almaya devam etmektedir. Bu firmayı araştırdığımızda hiçbir medikal tecrübesi olmadığı ve de Sağlık Bakanlığı’nda yıllardır varlığını bildiğimiz bir cemaatin umre ve hac organizasyonlarını yapan gruba bağlı olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz.

İstifanın sebebi bu mudur?

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Türkiye’de yeni üretilen ilaçlar ve tıbbi kitlerin kayıtlı olduğu kurumdur. Üretilen tüm cihaz ve malzemeler de geri bildirim yapılır. Buna -tekil takip sistemi- denir. Kullanılan ürünün etkinliği ve kimlere kullanıldığı mevzuatla bu geri bildirime tabidir. Durum söz konusu covid-19 testi BioSpeedy kiti için de geçerlidir. Yani Türkiye’de kaç insana kullanılmış kaçı pozitif çıkmış kaçında testi etkili olmuş verileri toplanmak zorunda. Acaba İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanının istifası bu geribildirimin yapılmaması için verilen kimin mevzuat dışı talimatlar nedeniyle midir? Ya da Bioeksen firmasının Türkiye’de tekel olması ile ilgili bazı mevzuatsal tartışmalarla mı ilgilidir?

Sağlık Bakanı’na soruyorum;

Türkiye’de kullanılan PCR testlerini üretici firmadan doğrudan mı satın alıyorsunuz? Yoksa bir aracı firmadan mı satın alıyorsunuz? Aracı firmadan alıyorsanız bu firmanın ruhsatı var mıdır? Firma ne zaman kurulmuştur? Medikal sektöründe tecrübesi var mıdır? Aradaki rant kimlerin cebine gitmektedir? USHAŞ Üzerinden hangi ülkelere ne kadar ihracat yapılmıştır? USHAŞ kitleri nereden temin etmiştir?

Anlaşılmaktadır ki Sağlık Bakanı bu işin göbeğindedir

Salgının başında maske işinde dönen dolaplar şimdi de test kitlerinde dönmektedir. Maske meselesinde hükümetin maskesi düşmüştü. Eski bakanlar, bakan yakınları ve AKP yöneticilerinin yakınları millet hastalıkla kırılırken büyük rant elde ettiler. Görünen o ki test kiti işinde de AKP yöneticileri ve bazı cemaatler büyük kar elde etmektedir. Önümüzdeki günlerde Covid 19 aşısında da benzer bir rant çabası olacağı görünüyor. Ancak aşı işi maske ve test konusuna benzemez. Aşıyı da bilimsel olmayan yandaş bir firmaya yaptırırsanız doğrudan insan vücuduna müdahale edilen aşı ile milyonların sağlığı ile oynarsınız.”

Ünye Kent Haber

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika