Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
Çamlık’ta Ortak Basın Toplantısı Yapıldı - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış : 27.0020 / Satış : 27.0507
Euro : Alış : 28.7571 / Satış : 28.8090
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 1969 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Çamlık’ta Ortak Basın Toplantısı Yapıldı

01 Ekim 2020 - 199 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Çamlık’ta Ortak Basın Toplantısı Yapıldı
Çamlık’ta Ortak Basın Toplantısı Yapıldı

Ünye’deki bazı siyasi parti ve STK’lar Çamlık’ta basın toplantısı düzenleyerek, buradaki yanlış buldukları çalışmalara tepki gösterdiler.

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Çamlık’ta yürütülen proje kapsamındaki çalışmalara bazı parti ve STK’lar, yapılan işlerle ilgili bilgi verilmemesinden ve yasal süre beklenmeden işe başlanmasından dolayıyaptıkları basın toplantısıyla tepki gösterdiler.

Ünye Doğa ve Çevre Platformu Sözcüsü Kübra Aktürk yaptığı açıklamada, “İmar Komisyonu’nda çıkan karara göre 100 metrekarelik alanın günübirlik alan olduğu bildirilmiştir. Ancak daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı Asım bey günübirlik alanın 400 metrekareden oluştuğunu ifade etti. Geri kalan alanın ise ağaçlandırılmış alan olduğunu söyledi. Öncelikle burada bir uyuşmazlık var. İmar Komisyonu’nunaldığı karara aynı belediyenin yetkili isimleri uymuyorlar. Gece yarısı dökülen beton için neden bu kadar acele ediyorlar. Bu panik neden?” diyerek soruların cevaplanmasını istedi.

“Bu yapı ile kalınacaksa bunda bir beis görmüyorum”

ADD Ünye Şube Başkanı Mustafa Kılıçarslan, “Doğa ile insan içiçe yaşamak zorunda. Doğa insanlara nimetlerini sunarken insanlar eğer doğayı katlediyorsa o zaman başlı başına yanlışın içindedir. Ünyeli bugüne kadar Çamlıkla ilgili duyarlılığını gösterdi. Eğer burada mevcut yapı bu otantik yapısıyla kalacaksa, halka açık bir hizmet sunulacaksa ben kendi adıma söylüyorum bunda bir beis görmüyorum. Ama bu alan daha değişik beslemelerle yapılacaksa ve tek kişiye rant sağlanacaksa Ünyeli mutlaka onun da karşısında duracaktır” ifadelerinde bulundu.

Yasal süreç vardır

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gönül, “Bir yasal süreç vardır. Yasal süreci dinlemeden yaptılar. Kendilerinin hukukuna, kendilerinin askıya çıkardığı şeye uymadılar. Hukuku yok sayıyorsanız hiçbir anlamı yok” dedi.

Ruhsat almadan elektrik abonesi olamıyoruz

Alevi Kültür Derneği Başkanı Yüksel Beşli, “Bir vatandaş olarak kendimize bir konut yapıyor dahi olsak onun projesini onaylatmadan, ruhsat almadan elektrik abonesi dahi olamıyoruz. Burada yapılanlar tamamen hukuka aykırıdır” diye konuştu.

Askı süreci beklenmeliydi

Saadet Partisi İlçe Başkanı Özgür Şahin, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmazla birlikte başlayan süreci sizler de yakinen biliyorsunuz. Son gelinen süreçte gece bir telefon geldi, telefonla birlikte buraya geldik. Geldiğimizde maalesef burada beton döküldüğünü gördük. Aslında yapılması gereken burada şudur; OBB’nin 1/5000’lik nazım imar planında alınan bir karar var. Bu karar 1/1000 olarak Ünye Belediyesi’ne gelecek. 1/5000’lik imar planında da 1 aylık askı süreci var. İtiraz olmaması halinde karar onaylanmış oluyor ve Ünye Belediyesi’ne geliyor. Ünye Belediyesi’nde görüşülüp karara bağlandıktan sonra 1 aylık askı sürecine yeniden çıkacak ve sonucunda OBB’de onaylanması gerekiyor. Bu süreci beklemeden bu binayı niye dikiyorsunuz? Belki itiraz sonucunda bu yapı yıkılacak. Yazık değilmi? Yetkililerin yaptığı her işe biz itiraz etmiyoruz ama Ünyelileri de dinlesinler” dedi.

Karşımıza bir muhatap çıkıp niye bilgilendirmiyor

İYİ Parti Ünye İlçe Başkanı Feryal Çuhacı, “Çamlık bize torunlarımızdan emanet. Çamlık bizim yüreğim. Baştan beri ben yaptım oldu, her yaptığım doğru anlayış ve algısı bugün de devam ediyor. Bu acele niye? Karşımıza bir muhattap çıkıp niye bilgilendirmiyorlar. Şimdiye kadar bu işin takipçisiydik, bundan sonra da takipçisiyiz” dedi. “Yasalara Uyulması ve Vatandaşın Bilgilendirilmesini İstiyoruz” CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, “burada çok büyük mücadeleler verildi. Burada Büyükşehir, devleti yönetenlerle yerel yönetimlerle halkın arasında çok büyük bir güven bunalımının olduğuna şahit oluyoruz. Artık bundan sonra yönetim ne yaparsa vatandaş tarafından şüphe ile bakılır duruma geldik. En son buradaki projenin uygulanmasında gördüğümüz gibi vatandaşın aklında şu soru var; eğer bu çalışma yasalara uygun yapılıyorsa niye gece yarısı yapılıyor? Gece çalışma eşkıyaların çalışma alanıdır. Yasalara uyulması ve vatandaşın bilgilendirilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika