Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
Fatsa’da Antik Döneme Ait Bir Kentin Varlığı Kesinleşti - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış : 31.2392 / Satış : 31.2955
Euro : Alış : 33.7797 / Satış : 33.8406
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2145 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Fatsa’da Antik Döneme Ait Bir Kentin Varlığı Kesinleşti

14 Haziran 2023 - 47 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Fatsa’da Antik Döneme Ait Bir Kentin Varlığı Kesinleşti
Fatsa’da Antik Döneme Ait Bir Kentin Varlığı Kesinleşti

Fatsa Belediyesi ekiplerinin Kurtuluş mahallesinde yol çalışması sırasında bulduğu Lahit mezarların olduğu bölgede M.Ö 1. Yüzyıl ile M.S.4. Yüzyıl aralığında Antik döneme ait bir kentin varlığı somut olarak ortaya çıktığı görüşüne varıldı.

Ordu Lisesi konferans salonunda Kurtuluş Mahallesi kazı sonuçları değerlendirildi. Ordu İl Turizm Müdürlüğü’nden Arkeolog Kaan Özdemir öğrencilerle gerçekleştirdiği söyleyişide Lahit mezarlığın  olduğu kazı alanında taş sanduka tipinde bir mezara ulaşıldığını belirterek, “Devam eden süreçte antik dönemden kalma nekropol ( Mezarlık) alanı keşfedilmişti. 2021 ve 2022 yıllarında Ordu Müze Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından Kurtarma Kazıları gerçekleştirilmişti. Kazılarda müze temsilcisi olarak çalışmaları bizzat ben ve ekip arkadaşlarım yürüttü. Tespit edilen 20 adet mezardan birçok eser ortaya çıktı. Buluntuların M.Ö 1. Yüzyıl ile M.S.4. Yüzyıl aralığına ait olduğu tarihlendirildi. Yapılan çalışmalar sonucunda Antik döneme ait bir kentin varlığı somut olarak ortaya konulmuştur.” dedi.

Arkeolog Özdemir Antik Bolaman kenti olarak adlandırılan sit alanındaki çalışmaların 2023 yılında da devam edeceğini sözlerine ekleyerek kazı çalışmalarının Ordu Üniversitesi Sanat Tarihi Öğretim üyesi Seçkin Evcim tarafından yürütüleceğini bildirdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika