Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
Prof. Dr. Balık: Koronavirüs ilacının Faz-3 çalışmaları Ankara’da başladı - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2041 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Prof. Dr. Balık: Koronavirüs ilacının Faz-3 çalışmaları Ankara’da başladı

04 Eylül 2021 - 268 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Prof. Dr. Balık: Koronavirüs ilacının Faz-3 çalışmaları Ankara’da başladı
Prof. Dr. Balık: Koronavirüs ilacının Faz-3 çalışmaları Ankara’da başladı

Koronavirüse karşı aşı çalışmalarının yanısıra ilaç çalışmaları da yapılıyor. Prof. Dr. İsmail Balık, koronavirüse karşı ABD’de geliştirilen ilacın Faz-3 çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Koronavirüs salgının başından beri hastalıkla mücadele için aşı ve ilaç çalışmaları yapılıyor. Henüz koronavirüse karşı geliştirilen başarılı bir ilaç yok. Fakat, Tükiye’de ve dünyada çalışmalar sürüyor.

Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak Türkiye’deki birçok merkezle beraber hem hastalığın seyri hem de aşıyla ilgili birçok çalışma yaptıklarını söyledi.

Fotoğraf: DHA

[Fotoğraf: DHA]

“Direkt antiviral bir ilaç”

1 Eylül itibarıyla ABD’de koronavirüse karşı geliştirilen bir ilacın Faz-3 çalışmalarına da başladıklarını belirten Prof. Dr. Balık, şunları söyledi:

“Dünya’daki birçok merkezle birlikte Türkiye’den de 3 merkezden bir tanesi olarak yine bugün de (dün) bir ilaç çalışması başlattık. Bu ilaç direkt virüsü öldüren, özellikle hastalığı ağır seyretme potansiyeli fazla risk grubundaki hastalara verildiğinde, yoğun bakıma gitme ve ölüm riskini azaltma özelliğine sahip. Direkt antiviral bir ilaç. Faz-1 ve Faz-2 çalışmaları ABD’de yapıldı. Orada çok etkili görüldüğü için biz de teklif edilmesi üzerine Faz-3 çalışmalarını yapmayı kabul ettik.”

“Faz-3 çalışmaları çok kısa sürecek”

Faz-3 çalışmalarının son derece önemli olduğunu vurgulayan Balık, şu ifadeleri kullandı:

“Bu ilaçta COVID-19’a karşı geliştirilen en iyilerden bir tanesi olarak görülüyor. Faz-3 çalışmasında olduğu için bu ilacın şu an piyasa ismi konmadı. Faz-3 çalışmasından sonra ilacın ruhsatı alınıp ismi belli olur. Bu ilaç, virüsü direkt öldüren, enfeksiyonun hayati organlarda ağır enfeksiyon yapmasını engelleme özelliğine sahip. Bugüne kadar koronavirüsü direkt öldüren bir ilaç, ne yazık ki bulunamadı. İki ilaç halihazırda kullanılan ilaçlar, fakat bunlar da başka hastalıklar için geliştirilmişlerdi. Ama bu ilaç, direkt COVID-19’un etkeni olan Sars-Cov-2’ye dönük geliştirilmiş, direkt onu hedefleyen ve öldüren bir ilaç. Dolayısıyla etkinliğinin diğerlerine göre, daha fazla olacağı bariz görülen bir ilaç. Faz-3 çalışması çok kısa sürecek” diye konuştu.

“Faz-3 çalışmalarında gönüllü bulmakta zorlanıyoruz”

Faz-3 çalışmalarında gönüllü bulmakta zorlandıklarını belirten Prof. Dr. İsmail Balık, “Bu ilacı ilk aşamada özellikle hiç aşı olmamış ve hastalanma riski yüksek olan kişilerde kullanacağız. Ama ilginç bir şeyle karşılaştık. Sabahtan beri buraya gelerek testi pozitif çıkan birçok hastaya teklif etmemize rağmen gönüllü olma konusunda isteksiz olduklarını gördük. Açıkçası bu bizi şaşırttı” ifadesini kullandı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika