Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
ÜNYE’DE BULUNAN ‘YAZKONAĞI MAĞARASI’ TESCİLLENDİ - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2038 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

ÜNYE’DE BULUNAN ‘YAZKONAĞI MAĞARASI’ TESCİLLENDİ

08 Eylül 2022 - 55 kez okunmuş
Ana Sayfa » YAŞAM»ÜNYE’DE BULUNAN ‘YAZKONAĞI MAĞARASI’ TESCİLLENDİ
ÜNYE’DE BULUNAN ‘YAZKONAĞI MAĞARASI’ TESCİLLENDİ

Ünye Yazkonağı Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Yazkonağı Mağarası, Ordu’nun ilk ve tek turizm tescilli mağarası oldu.

Coğrafi yapısıyla birlikte doğal güzellikleri içerisinde barındıran Ordu’nun turizm değerleri Türkiye’ye hatta dünyaya tanıtılıyor.

Bu kapsamda Ünye’de bulunan doğal yapısı ile görenleri kendisine hayran bırakan Yazkonağı Mağarası’nın bakanlık onayıyla turizm tescilli mağarası oldu.

Ordu’nun İlk Ve Tek Turizm Tescilli Mağarası

Turizme kazandırılmak istenen Yazkonağı Mağarası’nın değerlendirme raporu Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruluna gönderilmişti. Rapor üzerine gerekli incelemeler yapılmasıyla birlikte koşullara uyum sağlayan Yazkonağı Mağarası Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un oluru ile Resmî Gazete’de turizm tescilli mağara olarak kabul edildi. Böylelikle turizm faaliyetleri için önü açılan Yazkonağı Mağarası Ordu’nun ilk ve tek turizm tescilli mağarası oldu. 

Ziyaretçilerin İlgisini Çekiyor

Doğal güzelliği ile ziyaretçilerin ilgisini çeken Yazkonağı Mağarası’nın fay kırığı boşluğunda yer altı sularının genişlemesiyle oluştuğu biliniyor. 900 metre uzunluğundaki mağara içerisinde 25 metre yükseklikten akan iki adet de şelale bulunuyor. Yine mağara içerisinde sarkıt dikitler ve benzerine çok az rastlanan kubbeli odalar da yer alıyor.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
Ünye Haber Takip Gazetesi

BENZER HABERLER

Ünye Doğa Okulları

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika