Dolar : Alış : 18.7853 / Satış : 18.8191
Euro : Alış : 20.4931 / Satış : 20.5301
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 1726 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Yeniden Aslına Uygun Restore Oluyor

06 Nisan 2022 - 33 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Yeniden Aslına Uygun Restore Oluyor
Yeniden Aslına Uygun Restore Oluyor

Büyükşehir Belediyesi, Ordu’nun en büyük konaklarından birisi olan tarihi Cevat Bey Konağı’nı Ordu turizmine kazandırıyor.

Ordu’nun Çamaş ilçesi sınırlarında bulunan ve 1909 yılında Çamaş Ailesi’nden Osman Ağa tarafından yaptırılan 18 odalı konak, Büyükşehir Belediyesi tarafından koruma altına alındı.  Avlusunda bir aşevi, bir de fırın bulunan konak, yeniden aslına uygun şekilde restore edilecek.

Osmanlı Döneminden Kalma

Genişçe bir bahçe içerisinde fırın ve müştemilatın da yer aldığı 18 odalı konak, Osmanlı Dönemi’nden kalma sivil mimari örneği olarak göz dolduruyor. Ordu yöresinde kültürel değişikliğe uğramamış Eski Anadolu Kültürünü yansıtan tescilli bir kültür varlığı olan yapı, tarihi dokusuna zarar verilmeden yıllarca işlevselliğini sürdürecek şekilde yenilenecek.

Tarihsel süreç içerisinde birçok yaşanmışlıkları üzerinde barından kültür varlıklarını geleceğe taşımak için çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesinin restorasyon çalışması ile özgün şeklini daha iyi yansıtacak olan konak, daha güzel ve ferah ortamda ziyaretçilerini ağırlayarak bölge turizmine katkı sunacak. Cevat Bey Konağının Restorasyon Uygulama Projesinin yapılması için hazırlıklarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, hazırladığı projenin Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanmasıyla çalışmalara başlayacak.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika