Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
1.5 MİLYAR DOLARLIK PROJE YALAN OLDU! - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış : 30.9096 / Satış : 30.9652
Euro : Alış : 33.3931 / Satış : 33.4533
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2134 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

1.5 MİLYAR DOLARLIK PROJE YALAN OLDU!

24 Eylül 2019 - 240 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»1.5 MİLYAR DOLARLIK PROJE YALAN OLDU!
1.5 MİLYAR DOLARLIK PROJE YALAN OLDU!

Ordu’nun büyükşehir ünvanını kazanmasıyla birlikte ilçeler genelinde belediyelerin paydaşlarla birlikte hazırladığı birçok projenin adı şimdilerde anılmıyor bile. Bu çalışmalardan dikkat çeken biri de Çaybaşı Belediyesi tarafından hazırlanan ve Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Ordu Üniversitesi’nin de paydaşlığında hazırlanan “TEKNOKENT” projesi. Çaybaşı ilçesine kurulması planlanan projenin hedefleri büyüktü ve 35 bin kişilik istihdam vaadi vardı. Peki şimdi ne oldu? Durdurulan ve neden durdurulduğu halen resmi kaynaklarca açıklanmayan projenin akıbeti belli değil. Çaybaşı’nın hayallerini kimler çaldı?

TEKNOKENT – TEKNOPARK projesi adına kamuoyuna olumlu yönde açıklamalarda bulunan dönemin Çaybaşı Belediye Başkanı İsmet Yanık, “Teknokent”, “Rüzgar Enerjisi” ve “Doğal Erişilebilirlik Yaşam Alanı Tesisleri” projelerini hazırladıklarını belirterek üç proje için yabancı yatırımcılarla ön protokol imzaladıklarını söylemişti.

2015 yılının Mayıs ayında dönemin Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Çaybaşı Belediye Başkanı İsmet Yanık ve Uluslararası Teknoloji Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Sönmez tarafından imzalanan Uluslararası Teknoloji geliştirme Bölgesi Kurucu Protokol Anlaşması’nın ardından 4 yıl geçti. Ancak Çaybaşı’nda bu projeye dair ne bir kazma vuruldu ne de bir açıklama yapıldı.

Dönemin Çaybaşı Belediye Başkanı İsmet Yanık, Arap yatırımcıları bölgede misafir etmişti.

ESKİ BAŞKAN İSMET YANIK YABANCI YATIRIMCILARLA BİR ARAYA GELMİŞTİ

Dönemin Çaybaşı Belediye Başkanı İsmet Yanık, basına verdiği demeçte şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Üç proje için yabancı yatırımcılarla ön protokol imzaladık. İlçede gelişimi ve kalkınmayı hızlandıracak projeler ve yatırımları görüşmek üzere Suudi Arabistan, Çin ve Kuveytli yatırımcılarla bir araya geldik. Gelişen, ilerleyen ve büyüyen Çaybaşı için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Çaybaşı’nı cazibe merkezi haline getirmek adına neler yapılabileceği konusunda yabancı yatırımcılarla fikir alışverişinde bulunup, yatırımlar için görüştük. Suudi Arabistan ile ‘Teknokent’, Çin ile ‘Rüzgar Enerjisi’, Kuveyt ile ‘Doğal Erişilebilirlik Yaşam Alanı Tesisleri’ projesinin ön protokollerini yaptık.”

KURTULMUŞ: “TÜRKİYE’NİN TEKNOLOJİK GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAYACAK”

Uluslararası Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin Ordu’da hayata geçirilmesi amacıyla Kurucu Protokol Anlaşması  dönemin başbakan yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un katılımıyla Ordu Üniversitesi’nde  düzenlenen törenle imzalanmıştı.

Protokolün imza töreninde konuşma yapan Ak Partili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Ordu Üniversitesi’nin kampüsü, öğrenci sayısı ve binaları itibariyle çok kısa sürede hızla geliştiğini vurgulayarak üniversitenin gelişmesi ve daha da ileriye gitmesi adına her türlü desteği vereceklerini ifade etmişti.

Türkiye’nin birçok ilinde hayata geçirilen Uluslararası Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin Ordu’da da kurulacak olmasından dolayı büyük heyecan duyduklarını belirten Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, bu merkezde yapılacak olan araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin 2023 hedefleri doğrultusunda Türkiye’nin teknolojik gelişimine büyük katkı sağlayacağını söylemişti.

BÜYÜK HEDEFLER VARDI!

İmzalanan protokol ile Ordu İlinde Kurulması planlanan Uluslararası Teknoloji Geliştirme Bölgesi ile teknolojik bilginin üretilmesi, üretilen bilginin ticarileştirilmesi, verimliliği arttıracak ve üretim maliyetlerini düşürecek yeniliklerin geliştirilmesi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni ve ileri teknolojilere uyumunun sağlanması, araştırmacılara iş imkanlarının sağlanması ve ileri teknoloji yatırımları yapacak yabancı sermayenin ülkeye girişinin hızlandırılması, sanayinin rekabet gücünün arttırılması kapsamında bireysel girişimleri ortak platformda buluşturarak bölgesel ve küresel teknolojik üretim hedeflenmişti.

PROJE SEKTEYE UĞRADI! ENGEL OLANLAR FETÖCÜ MÜ?

Çaybaşı İlçesinde kurulması projelendirilen, hatta Arap Fonundan 1.5 milyar dolarlık katkı alınan Projenin mimarı olan Yılmaz Sönmez’in basına yansıyan açıklamalarında, “Bilim Sanayi Bakanlığının içinde FETÖ’den tutuklanan Ordulu kişiler bu engel olmak için ellerinden geleni yaptılar.” ifadeleri var.

“BÜROKRASİYİ AŞAMADIK”

Sönmez; “Bir Ordulu olarak hiçbir zorunluluğu olmadığı halde ben memleketime teknolojimiz gelişsin diye çabalarken bize bu engel neden? Bu FETÖ Orduya büyük zarar verdi.  Bu projeye engel olmak için ellerinden geleni yaptılar. Bu projede 7 yabancı ülke buraya kampüs kuracak. Çocuklarımız buralarda eğitip bedava mühendisler yetiştireceğiz. Bu projeye engel olanlar FETÖ’den içeride. 35 bin kişinin çalışacağı bir vadi neden durdurulur. Biz bütün zorlukları aştık ama bürokrasiyi aşamadık.” açıklamalarında bulunmuştu.

Kamuoyu 2015 yılında medyadan düşmeyen, boy boy fotoğrafların sosyal medya hesaplarında paylaşıldığı o imza törenlerinin devamında neler olduğunu; projenin neden günümüze ulaşamadığını merak ediyor.

Haber: Ordusosyal / Talip KOCAKOÇ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika