Dolar : Alış : 7.7796 / Satış : 7.7936
Euro : Alış : 9.4625 / Satış : 9.4796
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye14°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 25 Kategoride 1047 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Ünye Sivomatic Madencilik’de Grev Var

21 Ağustos 2019 - 135 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Ünye Sivomatic Madencilik’de Grev Var
Ünye Sivomatic Madencilik’de Grev Var

Ünye sivomatic madencilik’de 53 işçi maaşlarını yeterli bulmadığı gerekçesiyle greve başladı.

Ünye’de bir maden fabrikasında çalışan işçiler fabrika önünde greve başladı. Sendikalı işçiler haklarını isterken fabrika yetkilileri tarafından taleplerinin yerine getirilmesini istedi.

Önceden Hollanda’lıların işlettiği fabrika, 8 ay önce Amarika’lılara devredilmiş, ardından maaş artırımları askıya alınmıştı. Ocak ayından bu yana yürütülen maaş artırım görüşmelerinde ise işçilerin istediği %15 lik maaş artırım talebine karşılık, ABD’li işletme yönetimi ise %9 artış teklifinde diretmesi sonucu halen ortak bir noktada uzlaşılamadı. Aylar süren görüşmelerden bir sonuç alınamaması nedeniyle fabrikada çalışan işçiler bu sabah Fabrika önünde Greve başladılar. İşçiler anlaşma sağlanana kadar burada ki grevimiz devam edecektir dediler.g3

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Şube Başkanı Zekeriya Gültekin’in de katıldığı grevde açıklamada bulunan Gültekin “Sıvomatic Madencilikle ilişkilerimiz eskiye dayanıyor. Yaklaşık 10 yıldır örgütlü olduğumuz işletmedir. Daha önce 4 kez toplu iş sözleşmesi yaptığımız işletme. Ancak son dönemde şirketin el değiştirmesiyle burada yönetim anlayışında bir değişiklik meydana geldi. Bu da çok olumlu olmadı. 1 Ocak 2019 tarihinden başlayan görüşmelerimiz mütabakata bağlanmadığı için grev yapma kararı aldık. Bu grevimiz fabrika ile mutabakata varana kadar devam edecektir. Toplu iş sözleşmesinin bize tanımış olduğu yasak hakları da sonuna kadar kullanarak bu zamana geldik. İşveren bu zamana kadar bizim ücrete bağlı taleplerimizi yerine getirmedi. Hakkımız olan alacaklarımızı almak için bugün onurlu bir grevin başlangıcını yapıyoruz” dedi.

 

 

 

g4 g2

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika