Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
15 Kişinin Mahkeme Süreci Başladı - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış : 27.0020 / Satış : 27.0507
Euro : Alış : 28.7571 / Satış : 28.8090
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 1969 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

15 Kişinin Mahkeme Süreci Başladı

29 Mart 2021 - 179 kez okunmuş
Ana Sayfa » olay - asayiş»15 Kişinin Mahkeme Süreci Başladı
15 Kişinin Mahkeme Süreci Başladı

Ünye’nin Üçpınar Mahallesi’nde maden arama çalışmalarına karşı çıkarak jandarma ile yaşanan arbede sonucu haklarında suç duyurusunda bulunulan 15 mahalle sakini için Ünye Adliyesi’nde bu gün mahkeme süreci başladı.

15 kişilik mahalle sakinini ilk duruşmada yalnız bırakmayan Cumhuriyet Halk Partisi Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel,” Bu ülkeyi yabancı maden kartellerine peşkeş çekenlerin de yargılandığı günler gelecek” diyerek çıkışta bulundu. 2020 yılının Ekim ayında Üçpınar Mahallesi başta olmak üzere bölgede maden sahalarında arama yapmak için sondaj çalışmaları yürüten firmaya, Üçpınar mahalle halkı başta olmak üzere çevre mahalle sakinleri de tepki göstererek çalışmaları engellemeye çalışmıştı. Jandarma ile yaşanılan arbede de 15 kişi gözaltına alınmış haklarında savcılık tarafından “Kolluk kuvvetlerine karşı gelme, mala zarar verme ve halkı tahrik etme” suçlamasıyla soruşturma açılmıştı. Yapılan soruşturmanın ardından bugün 15 kişi ise Ünye Adliyesi’nde hakim karşısına çıktı. Görülecek dava öncesi CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel de adliye önüne gelerek yargılanan Üçpınar Mahallesinde yaşayanlara destek çıktı.

Adıgüzel,”Vatandaşın Hakkını Savunurken Yargılandığı Günler Geçecek”

Bu ülkeyi yabancı maden kartellerine peşkeş çekenlerin de yargılandığı günler geleceğini ifade eden CHP Ordu Milletvekili Adıgüzel,” Bugün burada kendi toprağını, kendi bahçesini, kendi yaşam alanını, su hakkını savunan Üçpınar halkı yargılanıyor. Üçpınar halkı burada bu iş doğru değil demiş. Üçpınar halkı anayasal hakkını, itiraz hakkını kullanmış. Evladına askerine kötü söz söylememiş, el kaldırmamış. Fakat burada çok şiddetli bir şekilde devletin bütün güçleriyle, emniyet kuvvetleriyle orantısız bir şekilde hasta kadınlara, yaşlılara, çocuklara bir zor kullanılmasına şahit olduk. Bugünler de geçecek. Bu vatandaşın kendi hakkını savunurken bundan dolayı yargılandığı günler geçecek. Bu ülkeyi yabancı maden kartellerine peşkeş çekenlerin de yargılandığı günler gelecek” dedi.

Maral,”Ne Olacağına Bilemediğimiz Bir Sürece Doğru Gidiyoruz”

Devletin Ordu’nun havasına suyuna ihanet eden maden çalışmalarına tüm hızıyla devam ettirdiğini ifade eden CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral,” Kirlenen doğalarını korumak için mücadele veren ve mağdur olanların sanık olduğu bir duruşmayı izlemek için buradayız. Tabi tüm Türkiye’de olduğu gibi devlet Ordu’nun havasına suyuna ihanet eden maden çalışmalarına tüm hızıyla devam ettiriyor. Ne olacağına bilemediğimiz bir sürece doğru gidiyoruz. Biz bölge halkı ile birlikte bunun önüne geçmek için kararlı bir şekilde devam edeceğiz” diye konuştu.

Üçpınar mahallesi sakinlerinin adına konuşan Cemal Çatal ise “Sayın vekilimizin yanımızda olduğunu görmek ve bilmek mahalle sakinleri olarak bizi mutlu etti. Biz burada neden olduğumuzu biliyoruz ama bizi buraya çağıranlar niye çağırdıklarını bilmiyorlar. Bize mağduriyetlik davası açtılar. Mağdur olan biziz, biz fındık bahçemizi, ormanlarımızı, bal ormanlarımızı, yaşam alanlarımızı korumak için mücadele ettik. Biz kimseye zarar vermedik ama bize zarar verildi. Biz incitmedik ama incitildik. 15 arkadaşımız ifade verecek. Her zaman arkadaşlarımızın yanında olacağız. Köyümüzü koruyacağız, kollayacağız” şeklinde konuştu.

Yapılan açıklamaların ardından yargılanan 15 kişi avukatlarıyla birlikte mahkeme salonuna geçti. Mahkemenin gün boyu devam edeceği öğrenildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika