Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
Adıgüzel’den Tarım Bakanına Zehir Zemberek Sözler - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2038 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Adıgüzel’den Tarım Bakanına Zehir Zemberek Sözler

11 Ağustos 2023 - 23 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yerel»Adıgüzel’den Tarım Bakanına Zehir Zemberek Sözler
Adıgüzel’den Tarım Bakanına Zehir Zemberek Sözler

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Tarım ve Orman Bakanına sert sözlerle yüklendi. Partisinin il başkanlığında basın açıklaması gerçekleştiren Adıgüzel, tarım bakanına “Kotana Deresi’nde fındık topladın mı? Hiç Patozun tozunu yuttun mu” diye sordu.

BU FİYAT FERRERO’NUN FİYATIDIR

Milletvekili Adıgüzel: “Kiloda Ordu fındığı için seksen iki buçuk lira fiyat verildi. Fındığın maliyeti ziraat odaları ve serbest ziraat mühendisleri tarafından seksen beş lira olarak açıklandı.

Yani maliyetin altında kalan bir fındık fiyatından bahsediyoruz. Bu fiyat üreticinin fiyatı değildir. Bu fiyat Türkiye‘nin fiyatı değildir. Bu fiyat doğrudan Ferrero’nun fiyatıdır. Geçen yıl elli üç lira fiyat açıkladı Erdoğan.

Bir hafta sonra İtalyan kartel kendi fiyatını açıkladı. Beş lira aşağıdan kırk sekiz lira. Yani geçen yıl Erdoğan’ı bile takmadı. Baktı ki Erdoğan bu yıl yeniden ihtilafa düşmeyen diye

Geçen yıl Ferrero’ya ayar vereceğine bu yıl Ferrero, Erdoğan’a ayar vermiştir. Erdoğan bu yıl farklı bir fiyat söylemektense Ferrero’nun fiyatını açıklamıştır. Şimdi bazı kişiler bundan memnun olduğuna dair açıklamalar yapıyorlar.

AVRUPA’DA KABUKLU FINDIK 600 TL

Ünye Ticaret Borsası Başkanı bir açıklama yapmış. Fındığı Avrupalı 100 liradan fazla yemez, bu fiyat iyi bir fiyat demiş. Şimdi ben size burada Avrupa’nın kaç liraya yediğini göstermek istiyorum.

Bu elimdeki rakamlar internet sayfalarında kabuklu olarak arkadaşlar yirmi bir Euro olduğunu, iç fındık olarak da 48 Euro’ya kadar olduğunu gösteriyor. Bugünkü euro kurundan bu 600 lira demektir.

Şimdi önce Ünye Ticaret Borsası Başkanı bu seksen iki buçuğa aldı. Geçen yıl da kırk üç diye aldığı fındığı yurtdışına üç yüz liraya satacak. Tabii ki memnun olacak arkadaşlar

Şimdi o Avrupalı yemez değil. Avrupalı yiyiyor ama biz yemiyoruz çünkü onun güzel fiyatı, üreticinin güzel fiyatı değil. Fındık bahçelerinde nasıl yerlerden fındıklar toplanıyor arkadaşlar? 

ORDU İLİ NEDEN HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRMÜYOR?

Dün Tarım Bakanı Ordu’da bu fiyatın iyi fiyat olduğunu söylüyor. Ordu’nun da çok büyük imkanları olan, ekonomik gücü olarak da yüksek olan ve birçok yatırım yaptığını söylüyor. Eğer öyleyse niye Ordu milli gelirde en sonlarda? Niye bu koca büyükşehir Türkiye’den yeterince pastasını alamıyor. Fındığın üçte birini üreten, dünyaya tamamen ihraç olan bir ilde ve arıcılığın başkenti olan, bu kadar imkanları olan bir ilde neden bu il Türkiye’den milli gelirden hakkını alamıyor? Bundan bunlar sorumlu değil mi?

SEN BUGÜNE KADAR NE ZAMAN FINDIK BAHÇESİNE VARDIN?

Şimdi bir fındık iyi bir fiyat… Ya Tarım Bakanı sen hiç o sayılarda Kotana Deresi’nde, Narı Deresi’nde, Boğmalık’ta fındığın dalından tuttun mu?

Sen hiç patozun tozundan yuttun mu? Sen hiç gelip de bu fındık bahçelerinde ayakta durabildin mi? Sen bugüne kadar ne zaman fındık bahçesine vardın? Bu insanlar

bahçelerde bu fındığı hangi şartlarda topluyor? Ne kadar masraf ediyor? Bunun maliyeti nedir? Hiç bunları biliyor musun da konuşuyorsun? Fındıktan bir haber olan Tarım Bakanı Ordu’ya gelecek. Fındık için iyi fiyat verdim diyor ve sokakta yürüyecek.

Bunda arkadaşlar Ordu’nun insanları, çiftçiler siz de suçlusunuz ya. Bu insanlar gelip bunları söylediği zaman sokakta bunları söyletmez etmeniz lazım. Bu fiyat Ferrero’nun fiyatıdır. 

Çünkü bu fiyatı açıklamıştır. Ferrero’nun hakkını, tefecilerin hakkını savunmuştur. 

1 TON FINDIK ÜRETEN ÜRETİCİNİN 2 BİN 250 EKMEĞİNİ KİM ÇALDI?

Üreticinin hakkını savunmamıştır. Şimdi ben size bu fiyat iyi diyen, geçen yılla aynı diyen kişilere karşı net hesaplar vereceğim. Ekmek geçen yılki fındık fiyatıyla(kg) 13 ekmek alınıyordu. Şimdiki fındık fiyatıyla aynı ekmek 11 tane alınabiliyor. Arkadaşlar domates 12’den 30’a çıktı. Geçen yıl 4,5 kilo şimdi 2 kilo 750 gram. Soğan geçen yıl yedi buçuk kilodan dört buçuk kiloya, patates altı buçuktan beş buçuğa. Limon beş kilodan dört kiloya düşmüş. Kiraz altı yüz elli dokuz gram daha aşağı düşmüş…

Şimdi ben size soruyorum: 1 ton fındık üreten bir üreticinin iki bin iki yüz elli ekmeğini kim çaldı? Bin yedi yüz elli kilo domates, üç ton soğan, bir ton patates, bir ton limon ve altı yüz elli kilo kirazını kim çaldı? Bakın birebir aynı söylüyorum.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika