Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
Akar: “İhracatı Yüksek Ürünlere Kota Uygulanarak Makul Seviyelerde Satılsın” - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış : 27.0020 / Satış : 27.0507
Euro : Alış : 28.7571 / Satış : 28.8090
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 1969 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Akar: “İhracatı Yüksek Ürünlere Kota Uygulanarak Makul Seviyelerde Satılsın”

05 Haziran 2021 - 170 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yerel»Akar: “İhracatı Yüksek Ürünlere Kota Uygulanarak Makul Seviyelerde Satılsın”
Akar: “İhracatı Yüksek Ürünlere Kota Uygulanarak Makul Seviyelerde Satılsın”

Ünye Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, Report Tv’nin canlı yayınına çıkarak açıklamalarda bulundu. Ülke genelinde orman ürünleriyle alakalı ihracatın sınırlandırıldığını ifade eden Başkan Akar,” İhracatta yaşanılan hareketlenmelerden dolayı iç ve dış piyasada mal vermeme gibi temin etmekte sıkıntılar yaşandı. Tabi hükümetimizde bunu tespit etmiş ve yasak getirmiştir. Fakat bu bölgemizde orman ürünlerine ciddi yatırıp yaparak yurt dışına satmayı planlayan firmalarımızda var. Tabi birden hepsinin ihracatını kesmek biraz sıkıntılı olacaktır” dedi.

Ülke genelinde yaşanılan pandemiden dolayı orman ürünlerinde yaşanılan ihracatın sınırlandırıldığını söyleyerek hükümete seslenen Ünye Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar: “Demir çelik ürünleri, seramik ürünleri veya ihracatı çok yapılan ürünlerde kota sistemiyle makul seviyelerde hep iç piyasada satılsın hem de dış piyasada satılması gerektiğini düşünüyorum” diyerek hükümetten bu konuda destek istedi.

“İhracatı Yüksek Ürünlere Kota Uygulanarak Makul Seviyelerde Satılsın”

Yurt içi ve yurt dışı ihracat ürünlerinde hükümetin yasaklamak yerine belirli bir koya uygulaması çağrısında bulunan ÜTSO Başkanı Akar,” Şu anki genel duruma bakacak olursak, OSB tarzı ürünler olan sunta, laminat parke gibi malzemeler kura bağlı olarak yüksek oranla zamlandı. Bununda sebebi yüksek ihracattan dolayı hareketli geçmesi oldu. Haliyle ihracatta yaşanılan hareketlenmelerden dolayı iç ve dış piyasada mal vermeme gibi temin etmekte sıkıntılar yaşandı. Tabi hükümetimizde bunu tespit etmiş ve yasak getirmiştir. Fakat bu bölgemizde orman ürünlerine ciddi yatırıp yapıp yurt dışına satmayı planlayan firmalarımızda var. Tabi birden hepsini kesmek biraz sıkıntılı olacaktır. Yada burada denge sağlanarak bir kısmını yurt dışına bir kısmının ise iç piyasada satılması yönünde bir düzenleme yapılsa firmalarımız hem tedarik konusunda sıkıntı yaşamaz hem de üreticiler sıkıntı yaşamaz. Aynı şekilde demir çelik sektöründe ise ihracattan dolayı çok ciddi yükselmeler var. Tabi bunun böyle olması noktasında ise inşaat sektörleri ciddi sıkıntı yaşıyor. Bende demir çelik sektöründe de hükümetimizin bir kota uygulaması gerekiyor. Çünkü firmalar yurt dışına sattığı zaman iç piyasayı her zaman ikinci plana atıyorlar. Bu demir çelik sektöründeki yükselmede silsile yoluyla diğer ürünleri de etkiliyor. Buradan hükümetimize tekrar seslenmek istiyorum. Burada orman ürünleri, demir çelik ürünleri, seramik ürünleri veya ihracatı çok yapılan ürünlerde kota sistemiyle makul seviyelerde hep iç piyasada satılsın hem de dış piyasada satılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika