Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
Akkuş’ta Yıllık 40 Bin Yarka Üretilecek - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış : 31.2392 / Satış : 31.2955
Euro : Alış : 33.7797 / Satış : 33.8406
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2145 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Akkuş’ta Yıllık 40 Bin Yarka Üretilecek

22 Ocak 2021 - 218 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Akkuş’ta Yıllık 40 Bin Yarka Üretilecek
Akkuş’ta Yıllık 40 Bin Yarka Üretilecek

Akkuş Belediyesi’nin DOKAP işbirliğiyle “Organik Yarka Üretimi Projesi” kapsamında hayata geçirdiği üretim tesisi faaliyete hazır getirilerek Yumurta Üreticileri Birliği’ne teslim edildi.

Akkuş’ta serbest sistem yumurta tavukçuluğunun yaygınlaştırılması ve üreticilerin ihtiyaç duyduğu yarkaların teminini gerçekleştirmek amacıyla kurulan üretim tesisi önümüzdeki günlerde faaliyete başlıyor. Akkuş Belediyesi’nin DOKAP işbirliğiyle hayata geçirdiği 500 metrekarelik iki kümeste yıllık 40 bin civciv üretilmesi hedefleniyor. Organik Yarka Üretimi Projesi ile Akkuş’ta ve bölgede üreticilerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olan yarka teminindeki aksaklık ortadan kalkacak, bölge ekonomisine ve istihdama da katkı sağlanmış olacak.

500 metrekare iki adet kümes ve 90 metre karelik idare binadan oluşan tesisisin hazır gelmesinin ardından Akkuş Belediyesi tarafından 2886 sayılı kanun ile ihaleye çıkılarak ihaleyi kazanan Ordu Yumurta Üreticileri Birliği arasında bugün protokol imzalandı.

Proje hakkında bilgiler veren Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, “Belediyemiz ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğiyle 2017 yılında organik yarka üretimi projesi için protokol imzaladık. Bu protokolün ardından Düğencili mahallemizdeki 30 bin metrekarelik alanda inşaat çalışmalarımız başladı. Geçtiğimiz yıl itibariyle 500 metre karelik iki adet kümes ve 90 metrekarelik bir adet idari binadan oluşan tesisimiz bitirilerek üretime hazır hale geldi” dedi.

İstihdama ve Ekonomiye Katkı Sağlanacak

Organik Yarka Üretimi Projesinin kanatlı hayvan yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılmasına hem de bölge ekonomisine ciddi katkı sağlayacağına değinen Başkan Demirci, “Bölgemizde daha önce üreticilerimizin en büyük sorunlarından biri yarka temininin gerçekleştirilememesiydi. Şimdi bu tesiste sağlıklı koşullarda üretimi yapılmış olan yarkaların temini ile üreticilerimizin en büyük sorununu ortadan kaldırmış oluyoruz. Bu projeyle üretimin yanı sıra istihdama ve bölge ekonomisine de önemli ölçüde katkı sağlamış olacağız.  Tesisimizde uzman veteriner hekim, ziraat mühendisi, pazarlama danışmanı gibi istihdamlar ile iş imkanı da sağlanmış olacak. Ben projedeki desteklerinden dolayı Dokap Başkanlığımıza teşekkür ediyor, üreticilerimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“Üreticilerimizin En Büyük Sorunu Ortadan Kalktı”

Ordu İli yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Celal Sezgi ise bu tesisle üreticilerin en önemli sorununun çözüldüğünü belirterek, “Öncelikle bu güzide tesisi bölgemize kazandıran Akkuş Belediye Başkanımız İsa Demirci ve DOKAP Başkanlığımıza birliğimiz ve üreticilerimiz adına teşekkür ediyorum. Bu tesiste yılda yaklaşık 40- 50 arası yarka üretimi gerçekleştirerek bu işten geçimini sağlayan üreticilerimize dağıtımını yapacağız. Daha sonra da fazla olan kısmın satışını yaparak ciddi bir gelir kaynağı haline getireceğiz. Üreticilerimize hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

default

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika