Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
ATATÜRK DÜŞMANLIĞI - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış : 30.8388 / Satış : 30.8944
Euro : Alış : 33.2640 / Satış : 33.3239
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2134 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

ATATÜRK DÜŞMANLIĞI

16 Mayıs 2018 - 1.186 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»ATATÜRK DÜŞMANLIĞI
ATATÜRK DÜŞMANLIĞI

 

 

 

 

Doç. Dr. Ercan Nurcan YILMAZ

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi
Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü

 

 

 

 

Atatürk o kadar büyük bir liderdir ki öldükten 80 sene sonra bile siyasi malzeme olarak kullanılmaktadır. Sağcısı, solcusu cemaatçisi tarikatçısı vs. hepsi Atatürk’ü kullanıp nemalanmaya çalışmaktadır.

Hayatım hep dindar olduğunu düşündüğüm insanlar ile geçti desem çok yanlış olmaz. Benim yetiştiğim ortamda solcusu da sağcısı da kendi çapında dindardı. Ateist kavramını üniversite yıllarında Ankara’da duydum ve şaşırdım. Yetiştiğim toplumda Alevi komşularımız, dostlarımız, arkadaşlarımız da oldu. En samimi arkadaşlarımdan biri Alevi idi mesela. Beraber cumaya giderdik. Sadece Oruç tutmaya geldi mi iş değişir biz başka zaman tutarız derdi. Bizde aldırış etmezdik. Alevilik diye bir şeyin ne olduğunu da büyük şehire gelince öğrendik. Benim yetiştiğim toplumda alevi, sunni, şafi, maliki, Hambeli aynı idi. Çünkü ortak nokta Müslümandı. Ne kadar güzel bir toplumda büyüdüğümü şimdi anlıyorum.

Lafı uzatmayalım. Şimdi başlıkla uymadı diyenler var. Merak etmeyin bizde uysa da uymasa da diye bir kavram yok. Uymazsa vazgeçeriz uyanı buluruz. Peki neden üstteki paragrafı yazdım!

Önce biraz tarih anlatalım…

Ünye’de 1455 yılı tahrir kayıtlarına göre 56 Gayrimüslim hanesi, 20 Gayrimüslim mücerred, kale içinde ise 17 Müslüman hane olmak kaydıyla tahmini 1825 nüfus bulunmaktadır. 1485 yılı verilerine göre 3’ü kale dışında 16’sı kale içinde olmak üzere toplam 19 Müslüman hanesi, 48 Gayrimüslim hanesi ve 8 Gayrimüslim mücerredle beraber toplam 1675 nüfus bulunmaktadır. 1520 tarihinde ise Kale içinde 32 kale dışında 3 olmak üzere toplam 35 Müslüman hane, 80 Gayrimüslim hane ile 5’i Müslüman 69 adet mücerred kayıtlıdır. Buna göre bu tarihlerde kazanın tahmini nüfusu 2875 olarak belirlenmektedir.

1834 Nüfus Sayımına göre Ünye merkez mahallesi nüfusu şöyledir:

Müslüman erkek nüfus; Burunucu 66 hane 177 kişi, Çamurlu 198 hane 492 kişi, Çömlekçi 80 hane 176 kişi, Kalederesi 275 hane 608 kişi, Orta Mahalle 156 hane 331 kişi ile toplam 775 hane ve 1784 kişidir.

Gayri Müslim erkek nüfus; Orta Mahalle Ermeni taifeleri 30 hane 118 nüfus, Çamurlu Ermeni taifesi 10 hane 34 nüfus olmak üzere toplam Ermeni erkek nüfusu 40 hane 152 kişidir. Rum Mahallesi 228 hane 541 kişi, orta Mahalle Rum taifesi beyanı 16 hane 37 kişi ile toplam Rum erkek nüfusu224 hane 578 kişidir.

Gayri Müslimlerin toplamı 284 hane 730 kişidir.

Sayım sonuçlarına göre Ünye merkez nüfusun % 71’i Müslüman, % 6’sı Ermeni, % 23’ü Rum’dur.

Seçim yaklaştıya son günlerde bazıları tarafından yine Atatürk’ün hızla dejenere edildiğine şahit oluyorum. Kimisi onu yere göğe sığdıramazken kimi ağza alınmayacak hakaretler ediyor.

Özellikle hakaret edenlere bir cevap vermek lazım. Bazılarının bu Atatürk düşmanlığı neden? Sanki ulu önder Türkiye’de ateist bir toplum yapmak istedi de bazı ağzı dualı kişiler! Buna engel oldu.

Allahtan korkun! Demek en güzel cevap sanki. Ancak açıklayayım. Önce yukarıdaki nüfus dağılımından cümleden yola çıkarak gidelim. Şu anda ulu öndere hakaret eden, hatta onun muhterem annesinin ismini ağızlarına alan bazı düşünce fakirleri varya onlara sesleniyorum. Ne istiyorsunuz? Soruyorum yahu ne istiyorsunuz? Bu soruya şöyle cevap verenler oldu. Şeriat istiyoruz. Müslümanların huzur içinde yaşamasını istiyoruz.

Bre gafiller bilinizki şu anda islam bu topraklarda varsa yine o iftiralar atıp hakaretler ettiğiniz Atatürk sayesindedir. Şimdi diyeceksiniz nasıl? Açıklayayım efendim.

Osmanlı sisteminin çökmesi üzerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizce hangi ilkeler ile kuruldu?

Cumhuriyetçilik

Milliyetçilik

Halkçılık

Devletçilik

Laiklik

İnkılapçılık

Sadece bu kadarmı? Bende birde İslamcılık var. Hadi canım diyenleri duyar gibiyim. İnanın bana öyle. Şimdide laik kesim zıplayacak. Olurmu öyle şey. Olur efendim hemde bal gibi olur. Cevabım tek kelime MÜBADELE.

Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübâdelesi, 1923 yılında Lozan Barış Antlaşması’na ek olarak yapılan sözleşme uyarınca Türkiye ve Yunanistan Krallığı’nın kendi ülkelerinin yurttaşlarını din esası üzerine zorunlu göçe tabi tutmasına verilen addır. Göçe tabi tutulan kişilere ise mübâdil denir.

Mübadele ile 1.200.000 Ortodoks Hristiyan Anadolu’dan Yunanistan’a, 500.000 Müslüman Yunanistan’dan Türkiye’ye göç etmek zorunda kalmıştır. Mübadele kapsamına giren kişiler ile mübadele kapsamına girmeyen kişiler arasındaki ayrımın ana kıstası ırk ya da dil değil din olduğu için Rum denilenlerin arasında, Türkçeden başka dil bilmeyen ve konuşmayan Türk Ortodoks Hristiyan Gagavuzlar ile Karamanlı Ortodokslar, Yunanistan’dan gelen Müslümanların arasında da Türklerin yanında Drama, Kavala, Karacaova ve Kesriye’den gelen Bulgarca ve Makedonca konuşan Pomaklar, Rumence konuşan Ulahlar, Yunanca (“romeika”) konuşan Patriyotlar ve kendi dilleriyle konuşan Arnavutlar da bulunmuşlardır.

Düşünsenize. Ulu önderin çabaları ile gönderilen bu 1.200.000 hristiyan bu gün şartlarında kalsa idi. Ama düşünmezsiniz çünkü düşünmek işinize gelmez. O zamanki nüfusun yaklaşık %15’ini oluşturan bu insanlar burada olsa idi şu anda sadece kürt meselesi ile değil birde din meselesi ile uğraşıyor olacaktık. Mısır’da, Ürdün’de, Lübnan’da, Suriye’de olduğu gibi belkide bizi Müslümanlar değil ecnebiler yönetiyor olacaktı.

İyiki Atatürk varmış. İyiki Hristiyanları bu vatandan göndermiş. Yoksa… Yoksasını hayal bile edemiyorum. Siz hala ona sarhoş deyin, dinsiz deyin, vs. İşgal yıllarında Kuvayı Milliye’nin bayraklaşan isimlerinden Sütçü İmam Ali’nin deyişiyle: “Her kim ki Mustafa Kemal Paşa ve Kuvayı Milliye aleyhine fetva verip düşmanlık yapar, bilin ki onların damarlarında kafir kanı akar… “

Şunu da belirteyim Atatürk 1938’de rahmeti rahmana kavuştu. Yani öldü. Onun size cevap verme yada arka çıkma şansı yok. Artık düşün Atatürk’ün yakasından. Kendi projelerinizi üretin. O öbür tarafa bir iğne bile götürmedi. Neyi varsa evlatlarına değil bizlere bıraktı. Atatürk ne CHP, MHP’ hamisidir ne de AkParti, Saadet düşmanıdır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika