Dolar : Alış : 8.2457 / Satış : 8.2605
Euro : Alış : 10.0284 / Satış : 10.0465
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye13°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 25 Kategoride 1200 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Berberlere Günlük Kayıt Zorunluluğu

19 Mayıs 2020 - 107 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Berberlere Günlük Kayıt Zorunluluğu
Berberlere Günlük Kayıt Zorunluluğu

Ordu İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun 15.05. 2020 tarihli toplantısında aldığı kararla berber ve kuaförlere gelen müşterilerin ve çalışanların günlük kayıtları tutulacak.

Alınan kararla tüm kamu kurum ve kuruluşları içerisinde toplu halde bulunulan yerlerde, toplu taşım araçları ve ticari taksilerde klima ve havalandırma cihazlarının kullanılması yasaklandı.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şöyle denildi; “Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (Covid­19) salgını nedeniyle tüm dünyada can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam etmektedir.

Yaşanan salgının biran önce engellenmesi, vatandaşlarımızın sağlık güvenliğinin korunması amacıyla; berber, kuaför, güzellik salonu/merkezi vb. işyerleri, yoğunluk yaşanan cadde ve sokaklar, sahillerdeki kısıtlamalar, klima ve havalandırma cihazları ile ilgili uyulması gereken kurallara ilişkin olarak aşağıda belirtilen ilave tedbirlerin alınması gerekli görülmüştür.

Buna göre;

B- İlimiz genelinde faaliyet gösteren tüm berber, kuaför, güzellik salonu/merkezi vb.

işyerlerinde, müşteri ya da çalışan personelde Koronavirüs hastalığına rastlanması durumunda temaslı taramalarının daha hızlı ve etkin yapılabilmesi amacıyla,gerektiğinde İl Sağlık Müdürlüğü veya bağlı birimlerine verilmek üzere, işyerlerine gelen çalışanın/müşterinin İsim, Soyisim, Adres ve İrtibat bilgilerinin günlük olarak kayıt altına alınmasına ve salgın süresince kayıtların muhafaza edilmesine,

C- Tüm kamu kurum ve kuruluşları içerisinde toplu halde bulunulan yerlerde, toplu taşım araçları ve ticari taksilerde klima ve havalandırma cihazlarının kullanılmamasına;

Yukarıda belirtilen çerçevede, çalışmaların/tedbirlerin ivedilikle planlanması/uygulanması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyetlere neden olunmamasına, gerekli görülmesi durumunda alınan kararlara uyulup uyulmadığının denetlenmesine, alınan kararlara

uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika