Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
BU DÜŞMANLIK KİME? İLKÜVEZ’DEKİ TESİSLERE ZARAR VERDİLER! - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2041 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

BU DÜŞMANLIK KİME? İLKÜVEZ’DEKİ TESİSLERE ZARAR VERDİLER!

09 Ekim 2019 - 237 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»BU DÜŞMANLIK KİME? İLKÜVEZ’DEKİ TESİSLERE ZARAR VERDİLER!
BU DÜŞMANLIK KİME? İLKÜVEZ’DEKİ TESİSLERE ZARAR VERDİLER!

Çaybaşı ilçesi İlküvez Mahallesi’nde önceki belediye başkanı İsmet Yanık döneminde yapımına başlanan sosyal tesisler ve yaşam alanındaki kent mobilyaları şehir eşkiyalarının(!) uğrak yeri oldu. Daha önceki yıllarda vahşi çöp depolama yeri ve hayvan pazarı olarak kullanılan alan son yıllarda rehabilite edilerek Özel Bakım Merkezlerini de içinde bulunduran yeni bir yaşam alanı ve sosyal tesisler halini almıştı. Son günlerde görünen o ki; henüz tamamlanamayan ve yapımına da devam edilmeyen bu alandaki kent mobilyaları birileri tarafından tahribata uğramış.

Ordu’nun coğrafyasına sahip çıkan önemli ilçelerinden biri de Çaybaşı ilçesi. İlçeye bağlı İlküvez Mahallesi’nde henüz yapımı tamamlanmayan sosyal tesislerin durumu içler acıtan bir hale doğru ilerliyor. Özel Eğitim Okullarından Bakım Merkezlerine kadar birçok yatırımın geçtiğimiz dönemlerde İlküvez’e gelmesi bu bölgenin hareketlenmesine vesile olmuştu. Bunun yanı sıra eskiden çöpün döküldüğü alan rehabilite edilmiş ve güzel bir sosyal yaşam alanı için çalışmalar başlamıştı. Ancak bugün bakıldığında bu alandaki kent mobilyalarına zarar verildiğini ve bu olaya ilişkin henüz bir önlem alınmadığını görmek mümkün. Ciddi paralar harcanarak yapılan yatırımları kimler neden zarara uğratsın, kimler ne için bu güzelim alana zarar versin? Bu düşmanlık kime, neye? Dikkat çeken tek detay bölgenin siyasi süreci ve birilerinin çıkardığı ve ısrarcılığındaki Çaybaşı – İlküvez ayrımcılığı…

İLÇE OLMA HAYALİ VE SONRASI…

Ordu’nun Çaybaşı ilçesine bağlı İlküvez Mahallesi yıllardır; özellikle her seçim döneminde ilçe olma hayaliyle yaşarken 2014 yerel seçimlerinin ardından mahalle statüsüne düşürüldü. Büyükşehir ünvanını alan Ordu’nun birçok belde belediyesi mahalle olarak yoluna devam etti.

İlküvez Mahallesi bulunduğu coğrafi konumu ile bölgenin önemli geçit yollarından, uğrak yerlerinden biri. Bölgenin en büyük pazarı da burada kurulurken çevre ilçelerin hane halkı da İlküvez’e alışveriş yapmaya geliyor.

İlçelik hayalini 2014 yılında kaybeden İlküvez Belediyesi, yıllardır Çaybaşı ile “Aşağısı-yukarısı” kavgasını gizliden gizliye güdüyor. 2009’da İlküvez belde belediye başkanı olarak seçilen İsmet Yanık, 2014’te İlküvez’in kapatılmasıyla birlikte Çaybaşı ilçe belediye başkanlığı seçimini de kazandı. İşte bu süreçte “Aşağısı (Çaybaşı)-yukarısı (İlküvez)” kavgaları kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Çaybaşı Belediye Başkanı İsmet Yanık döneminde İlküvez’e yapılan yatırımlar da zaman zaman kimi kesimlerce hizmetin İlküvez’e kaydırıldığını savunan eleştirileri beraberinde getirdi. İlküvez Belediyesi’nin kapatılmasına tepki gösteren vatandaşlar ise yer yer belde belediye meydanında “İlçe olmak vaadiyle” kandırıldıklarını ifade eden eylemlerde bulundular.

ŞİMDİ NE OLDU?

Zaman geçti, yapılan yapıldı, yarım kalan projeler not edildi. 2019 31 Mart yerel seçimlerinde Çaybaşı Belediye Başkanı olarak Ak Parti’nin adayı Hüseyin Semiz halkın iradesiyle göreve getirildi.

Göreve geldiğinden bu yana Çaybaşı-İlküvez tartışmalarını bir nebze olsa azalttığı bilinen Başkan Hüseyin Semiz, ilçenin bütününde sevilen bir isim olmayı başardı. Ancak aşağısı-yukarısı tartışmaları öyle bir hal aldı ki; gergin geçen seçimin ardından “İsmetçiler – Semizciler” ayrımı da ilçeyi bir süre böldü. Şu sıra ilçe genelinde yatırım ve hizmetler bu bölünmeyi savurdu attı denilebilir. Peki kamu malına, kent mobilyalarına zarar vermek ne demek?

TABELAYA KURŞUN SIKMA OLAYI!

31 Mart yerel seçimleri öncesinde Çaybaşı İlküvez tabelasının İlküvez yazan kısmına kimliği belirsiz kişilerce kurşun sıkılmış ve bu da siyasi gerginliğe yorumlanmıştı. Belki de olay hiç öyle değil, belki de kendini bilmez ayyaşların işi. Her ne olursa olsun kent mobilyalarına zarar vermek ciddi bir suç!

İLKÜVEZ’DEKİ GÖRÜNTÜLER!

Şimdi gelinen noktada İlküvez Mahallesi’nde inşaa edilen sosyal tesislerdeki sokak lambalarının tahrip edildiğini, ışıklandırma kablolarının koparıldığını, henüz kullanılma sunulmayan tesis binalarının camlarının kırıldığını görmek mümkün. Ordu Sosyal ekibinden arkadaşlarımız bu tesisleri gezdi ve durumu fotoğrafladı.

İlküvez’in mevcut pazarının kurulduğu alanın hemen altında, Karadeniz Özel Bakım Merkezi’nin yanı başındaki alandan bahsediyoruz. Bu tesisler için yapılan ihaleler, harcanan paraların hesabını vatandaş bilmez. Önemli olan yapılanı korumak ve sahip çıkmak.

Görünen o ki burayı koruma gayesini kimse gütmemiş. Aydınlatma direklerindeki Çaybaşı logosunun sökülmesi, üzerinin karartılmasına anlam vermek neredeyse imkansız!

Alanda bulunan yaklaşık 15 aydınlatma direğinden sadece birkaçı temiz bir şekilde duruyor. Diğerlerinin tamamı bu şekilde tahrip edilmiş, Çaybaşı Belediyesi ismi silinmiş. Tesislerdeki oturma alanlarından yerdeki kauçuk zemine kadar birçok kent mobilyası yerinden edilmiş, kimileri sert cisimlerle vurularak dağıtılmış.

Henüz camları takılmamış ancak çerçeveleri var olan yapılan olduğu alanda camları takılı olan binaların başına geleni hiç sormayın! Birçoğu taş atılarak kırılmış vaziyette! Projede nasıl düşünüldü bilinmez ama dinlenmek isteyenler için muhteşem bir havuz kenarı havası verecek bölümde durum vahim! Havuzun içinde taşlar, elektrik ve su boruları var. Biri düşer diye de hiçbir önlem alınmamış!

Umarız ki bu olay bir düşmanca tavır değildir! Umarız ki bu alandaki çalışmalar kısa bir süre içinde yeniden başlar ve İlküvez için hayırlı bir yatırım olur. Bu alana verilen zararın sahipsizlikten olduğu açık ve net! Kimilerinin düşmanca niyetle sergilediği tavır, gün gelir kendisine döner!

haber:Talip KOCAKOÇ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika