Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
Bu gecelerde zirai dona dikkat! - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2041 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Bu gecelerde zirai dona dikkat!

17 Mart 2020 - 208 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yerel»Bu gecelerde zirai dona dikkat!
Bu gecelerde zirai dona dikkat!

Akkuş, Gölköy, Gürgentepe gibi yüksek kesimlerde zirai don olayının yaşandığını ifade eden Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, üreticilerin hava şartlarını iyi takip etmesi gerektiğini söyledi.

Sarıkahraman üreticilere seslenerek, “Zirai don riskinin olduğu gecelerde 3-4 saat uyumayalım” dedi.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, gazetemize özel yaptığı açıklamada, üreticilerin zirai don riskine karşı bu günlerde hava şartlarını yakından takip etmesi gerektiğini söyledi.

Zirai don olayının yaşanması beklenen akşamlarda üreticilerin bahçelerinde dumanlama yöntemi ve buhar makineleri ile önlem almasını isteyen Sarıkahraman, “Bilindik tedbirler alınabilir. Çiftçilerimiz bahçelerinde lastik, ot yakmak gibi veya buhar ve tütsü yakmak gibi önlemler almalarını veya yeni teknolojide buhar ile duman makineleri de var. Bunlar kullanılabilir” dedi.

-Yüksek kesimlerde zirai don görüldü –

Akkuş, Gölköy, Gürgentepe ve Fatsa’nın yükseksek kesimlerinde zirai don olayının yaşandığını belirten Sarıkahraman, “Son birkaç gündür hava sıcaklıkları çok düştü. Ünye Merkezde zirai don olayı yaşandı veya yaşanmadı denilemez. Bunu görmek için birkaç gün beklemek gerekir. Ama yüksek ilçelerden ihbarlar aldık. Akkuş, Gölköy, Gürgentepe ve Fatsa’nın yükseksek kesimlerinden arkadaşlarımızla görüştük. Buralarda zirai don görüldü” diye konuştu.

-Her şey havalar ısındığında belli olur –

Hava sıcaklığının sıfırın altında -3 derecenin altına düştüğünde zirai don yaşanabileceğini hatırlatan Osman Sarıkahraman, “Hava sıcaklığı -3 derecenin altına düşmezse fındık için bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Şu günlerde birçok sıkıntılarla uğraşıyoruz. Duamız ve temennimiz o ki, üreticimiz böyle bir sıkıntı ile karşı karşıya gelmesin, ama bir sıkıntı var. Bunu şuan söylemek çok doğru olmaz. Havaların ısınması ile ortaya çıkacaktır” dedi.

-Zor bir dönemeçten geçiyoruz-

Üreticilere çağrıda bulunan Sarıkahraman şunları kaydetti:

“Üreticimiz hava şartlarını takip etsin. Zirai don olduğu akşamlarda 3-4 saat uyumayalım. Çünkü fındık bizim geleceğimiz. Biraz ehemmiyet göstersek bazı şeylerin üstesinden geliriz. Ülke ve dünya olarak çok zor bir dönemeçten geçiyoruz.  Son günlerde yaşamış olduğumuz virüsle de alakalı nasıl temiz olmamız gerekiyorsa, yapmamız gereken şeyleri nasıl ki bugün tıp insanları bize söylüyorlarsa fındıkta da yapmamız gerekenler sürekli söyleyegeldiğimiz bilinen şeyler.”

Ünye KENT Haber

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika