Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
Bu ilaçlar oruç bozmuyor! - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış : 32.4551 / Satış : 32.5136
Euro : Alış : 34.6559 / Satış : 34.7183
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2189 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Bu ilaçlar oruç bozmuyor!

18 Mart 2024 - 11 kez okunmuş
Ana Sayfa » sağlık»Bu ilaçlar oruç bozmuyor!
Bu ilaçlar oruç bozmuyor!

Medical Park Ordu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Huri Özkan Yılmaz, “Astım spreyleri genellikle ağız yoluyla kullanılan ilaçlardır ve bu tür spreylerin kullanımı orucu bozmaz. Çünkü bu spreyler akciğerlere doğrudan uygulandığı için gıda amaçlı alınan takviyeler değildir” dedi.

Uzm. Dr. Yılmaz, astım hastalarının oruç tutup tutamayacakları, hastanın genel sağlık durumu, astımın şiddeti ve tedavi planı gibi bir dizi faktöre bağlı olduğunu söyledi.

“ORUÇ TUTMADAN ÖNCE HEKİMİNE DANIŞMALI”

Ramazan ayı içerisinde göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran hastaların en çok merak ettiği sorulardan birinin “Astım ve KOAH hastaları oruç tutabilir mi? İlaçlarını kullanmaya devam edebilir mi?” olduğunu aktaran Yılmaz, “Eğer hastalık ileri düzeyde değilse, oruç tutmak isteyen hastalarımız oruçlarını tutabilirler ya da astım ve KOAH hastalığına ek olarak daha ciddi bir sağlık problemleri yoksa oruç tutabilirler. Ancak bazı astım hastaları oruç tutabilirken, diğerleri için oruç tutmak sağlık riskleri taşıyabilir. Bu yüzden astım hastalarının oruç tutmadan önce bir doktora danışmaları önemlidir” bilgisini aktardı.

“İNHALER İLAÇLAR ORUÇ BOZMAZ”

Uzmn. Dr. Yılmaz, inhaler ilaçların vücuda girmesinin, sindirim sisteminden değil solunum yoluyla gerçekleştiğine dikkat çekerek, “Diyanet İşleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaları da göz önünde bulundurarak diyebiliriz ki inhaler ilaçlar, spreyler oruç bozmaz. Çünkü bunlar gıda amacı alınan takviyeler değildir. Sağlığımızı riske atmadan, doktorumuzun önerdiği şekilde ilaçlarımızı aynı düzende kullanmalıyız ve ihmal etmemeliyiz” ifadelerini kullandı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika