Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
Büyükşehir Belediyesine 88 bin 499 TL para cezası - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış : 33.0389 / Satış : 33.0985
Euro : Alış : 36.1143 / Satış : 36.1794
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2285 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Büyükşehir Belediyesine 88 bin 499 TL para cezası

23 Haziran 2020 - 223 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Büyükşehir Belediyesine 88 bin 499 TL para cezası
Büyükşehir Belediyesine 88 bin 499 TL para cezası

Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Çaybaşı Katı Atık Depolama Tesisinin çevreyi kirlettiği gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesine 88 bin 499 TL para cezası kesti.

İlküvez’de yaşanan çevre suçunun tescillendiğine dikkat çeken Av. Emrah Duman, “Böylelikle İlküvez’de çevreye karşı kasten bir suç işlendiği, suç işlenmesine göz yumulduğu ayan beyan kabul edilmiş oldu” dedi.

Çaybaşı ilçesine bağlı İlküvez Mahallesi’nde Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Katı Atık Depolama Tesisinin çevreyi, doğayı kirlettiği için eylem yapan yöre halkını, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü doğruladı. Halk, çevre ve doğanın katledildiğini ileri sürerek geçtiğimiz aylarda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne dilekçe vermişti. Yapılan inceleme doğrultusunda müdürlük, Büyükşehir Belediyesine 88 bin 499 TL idari para cezası uyguladı. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün bu kararı yöre halkının da direnişini haklı çıkardı.

“Suç işlendiği kabul edilmiş oldu”

Konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne dilekçe veren Av. Emrah Duman, dilekçeye verilen yanıtın halkın çığlığını duymayanlara, duymak istemeyenlere ders olduğunu belirterek, “Bu bilgi ile bir devlet kurumu tarafından üstelik bu konuda birinci elden denetime yetkili bir resmi kurum tarafından hayata, çevreye, vatanın toprağına karşı kasten bir suç işlendiği, suç işlenmesine göz yumulduğu ayan beyan kabul edilmiş oldu” diye konuştu.

“Haklılığımız kanıtlandı”

Çöp tesisine karşı verilen çadırlı direnişe katılanlardan İsa Karayiğit ise, verilen ceza ile ilgili, “Karda kışta üç ay boyunca bağırdık. Ölüyoruz, sularımız kirletildi, yaban hayvanlar öldü dedik. Kadınlarımızla, çocuklarımızla haykırdık. Ordu Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne halktan topladığımız dilekçeleri götürdük. Zorunlu olarak tahlile geldiler. Gerçek ortaya çıktı. Verilen para cezası haklılığımızı kanıtladı. Bizler çöp tesisi yapılan yerin uygun olmadığını söylüyoruz. Orman kesilerek tepeye ve su kaynağının olduğu yere yapılan tesisin kirletmesi devam edecek. Biz köyümüzde Ordu’nun çöpünü istemiyoruz. Yalnızca para cezası yeterli değil. ÇED dosyasında yazılanlar da yoktu. Yani usulsüz bir işletme kapatılmalı. Şikayetlerimiz sonrası hızla eksiklikleri gidermeye çalıştılar. Yine söylüyoruz, ne yaparlarsa yapsınlar tesisin vereceği zararı önleyemezler. Çünkü alanın altında kaynak suyu var, su akmaya devam ediyor, hem de kirleterek. Bu nedenle zarar büyümeden tesis kapatılmalıdır. Bu konuda her yolu deneyeceğiz” şeklinde konuştu. ORDU OLAY

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika