Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
ÇAMLIK’A DOKUN(MA)! - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış : 27.0020 / Satış : 27.0507
Euro : Alış : 28.7571 / Satış : 28.8090
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 1969 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

ÇAMLIK’A DOKUN(MA)!

12 Ağustos 2017 - 1.003 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»ÇAMLIK’A DOKUN(MA)!
ÇAMLIK’A DOKUN(MA)!

Son bir haftadır çamlıkta yapılacak tesis için, inşaat alanında kesilen çam ağaçları haberleriyle yattık, çamlarla kalktık. Eğer il ve ilçe yöneticilerimiz, oynanmak istenen oyunu zamanında fark edip, geri adım atmasalardı, bu olay çok daha vahim bir duruma gelebilirdi.

Her şey iki yıl önce Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın 52 mega Projesini açıklamasıyla başladı. O mega Projelerinin bir tanesi de Ünye Çamlık Projesi idi. Bu proje aslında Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ın, ta 3 yıl önce başkan adayı iken, seçim kitapçığında ki projelerinden biriydi. Ama proje mimarisi böyle değildi, çamlığın dokusuna uygun, oranın görünümü bozmayacak, ağaçlara zarar vermeyecek bir proje idi. Fakat Büyükşehir Bld. Bşk. Enver Yılmaz bu projenin mimarisini değiştirip daha büyük ve geniş alana yayılan bir mimariyle değiştirdi. Başkan Yılmaz’ın ilk hatası buydu.

Başkan resimleriyle birlikte kamuoyuna bu projeyi sundu. Kimseden tık yok. Bir yıl önce ihalesi yapıldı, ve ihaleyi alan mütahit’te  Ünye’li, yine tık yok. Gecen hafta inşaat çalışmaları başlıyor ve haliyle inşaat alanında kalan  bazı ağaçların kesilmesi gerekiyor.

İşte bu noktadan sonra yaygara kopuyor, olay “ağaç katliamı yapılıyor” noktasına getiriliyor. Tabi bahane ağaç ve karşıdaki muhataplarda AKP’li olunca yansın keten helva.

Sol güruh hemen bunu fırsata çevirip, sosyal medya üzerinden de topyekün bir saldırı politikası gütmeye başladılar. Öyle ki Ünye dışındaki vatandaşlarda olayın ne olduğunu bilmeden, mesele sadece çamlık sanıp, “çamlığı dokunma” sloganı ile mesajlar vermeye bile başladılar.

Bu Cenap sosyal medyayı da abluka altına almış, kendisi gibi düşünmeyenlere hakarete varan sözlerle saldırı başlatmış, bu yüzden kimse sesini çıkaramıyordu. Sanki tüm Ünye onlar gibi düşünüyormuş sanıyorlardı.

Ünye Kent Konseyi de, açıklama yaparak Çamlıkta yürüyüş Gerçekleştireceklerini basın yoluyla duyurmuştu.

İş artık yavaş yavaş ikinci gezi olayına doğru gitmeye başlarken, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, oynanmak istenen oyunu fark edip, hemen gerekli görüşmeleri yaptı. Konuyu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’la görüşüp, olayın çok vahim noktalara gelebileceğini, bu projeyi durdurmasını istedi. Sayın Yılmaz’da bu talebi olumlu bulup, zaten Ünye’ye bir şey yapmak istemeyen Yılmaz hemen geri adım atıp, ilk meclis toplantısında, vatandaşın sesine kulak verip, madem bu yatırımı istemiyorsunuz, bende bu projeyi iptal ediyorum dedi.

Yani 14 milyon liralık yatırım heba oldu gitti.

Peki ne oldu da, daha bir gün önce o kadar tepkiye rağmen, geri adam atmam diyen Enver Yılmaz, bir gün sonra projeyi iptal ettim dedi.

Bu sorunun cevabı, ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ın, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’la görüşmesinin ayrıntılarında gizli. Çamyar, Yılmaz’a “halka rağmen siyaset yapılamacağını,” Çamlığın Ünyeli’nin gönlünde ayrı bir yeri olduğunu ve bu hassasiyetlerini dikkate almak gerektiğini belirtmesi ve halka rağmen bu proje devam edilmesi halinde, iş çok vahim bir durumlara geleceğini ifade etmesiyle Enver Yılmaz’da sağduyulu davranarak bu projeyi iptal etmiştir.

Aynı saatlerde ise Çamlık’ta toplanan vatandaşlar ise yürüyüş yapma hazırlığındaydılar. Üstelik Başkan Enver Yılmaz’ın projeyi iptal etmesinin ardından, Ünye Kent Konseyinin “Proje iptal edildi yürüyüşe gerek kalmadı” açıklamasını yapmasına rağmen.

Peki, buna rağmen sayıları 500 civarında olan bu insanlar neden hala yürüyüş yapmayı istediler. Proje iptal olduysa, hazır bizde toplanmışken başka bir çalışmayı protesto edelim, çöp yerini protesto edelim, yeni AVM inşaatına yürüyelim, 15 Temmuz şehitler meydanı inşaatına gidip eylem yapalım gibi, öneriler geldi kendi içlerinden.

Ama bunlara cesaret edemeyip, her şeye rağmen Cumhuriyet meydanına yürüyen grup, burada sloganlar atıp zafer kazanmış Ordu edasıyla dağıldılar.

Sizlere kısaca bir özetini anlattım, ama aslında işin iç yüzünde okadar anlatılacak şeyler varki! komplolar, gruplaşmalar, çekememezlikler.

Bu süreçte maalesef başta siyasi parti ilçe başkanları ve sivil toplum kuruluşları, dur bi bakalım neymiş, ne olacak? diye sormadan, yangın olsada gitsek anlayışı içinde olan bu grupla birlikte hareket edip sınıfta kalmıştır. Bu süreci ise en sağduyulu olarak idare eden, başta Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ve Ünye Kent Konseyi olmuştur. Çünkü halkın sesine kulak vererek, bu yangına körükle gitmek isteyenlerin önlerini kesmişler, asıl emellerine ulaşmalarını engel olmuşlardır.

Bugün maalesef, üçüncü Boğaz Köprüsü, Marmaray ve üçüncü Havalimanı’na karşı çıkan zihniyet Ünye’de hortlamıştır.

Hem Ünye Turizm şehri olması lazım de, hem de, üstelik kurumaya başlamış 10-15 ağaç yüzünden 14 milyon liralık Turizm yatırımını isteme. Bu kafayla Ünye nasıl turizm şehri olacak.

Evet Çamlığa bir proje şart ama model yanlış, Projeyi tümden iptal etmek yerine oraya, oranın dokusunu bozmadan ve yapısına uygun bir mimari yapı, otantik modern bir yapı daha uygun olabilirdi.

Oraya yapılan tesis Ünye’nin reklam yüzü olacak, hem de orada onlarca kişi çalışıp, geçimini oradan sağlayacaktı. Hiç işin bu tarafını düşünen olmadı, varsa da yoksa da kurumaya yüz tutmuş çam ağaçları. Çamlık önce bir elden geçmeli, ağaçlar çok sık dikilmiş, altlarına güneş girmiyor, kökleri dışarıda. Sık olan ağaçlar kesilip çamlığa nefes aldırılmalı. Şuan ki haliyle çamlık izbe bir görünümde, içine yürüyüş yolları yapılıp ışıklandırılmalı. Zaten böyle giderse 15-20 yıl içinde orada çamlık denen bir yer kalmayacak, bunu ben değil Ünye’li fidan ve ağaç aşığı Orhun Güven abimiz demiş.

Diyorlar ki! “ÇAMLIĞA DOKUNMA”

Ben de diyorum ki!

Dokun kardeşim, dokun ki, benim gördüğüm Çamlığı, sadece çocuklarım değil, çocuklarımın çocukları da görsün.

Sağlıcakla kalın…

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika