Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
“Çamlık’ı farklı görüyoruz” - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış : 32.4551 / Satış : 32.5136
Euro : Alış : 34.6559 / Satış : 34.7183
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2189 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

“Çamlık’ı farklı görüyoruz”

05 Ocak 2019 - 309 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yerel»“Çamlık’ı farklı görüyoruz”
“Çamlık’ı farklı görüyoruz”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Çamlık’a ilişkin yaptığı açıklamada, “Çamlık’ta halkın arzu etmediği bir konuya bizim müdahale etmemiz gerekmez. Biz orayı farklı görüyoruz.” dedi.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Oney Flash FM’de yayınlanan haftanın yorumu programında, Canik Ünye Gazeteciler Derneği Başkanı ve Ünye KENT Gazetesi Sahibi Ali Öztürk, Radyo Yayıncıları Derneği Başkanı ve Oney Flash FM sahibi Hakan Korkmaz ve Ünye KENT Gazetesi Köşe Yazarı Musa Özgür Kıroğlu’nun sorularını cevaplandırdı.

Programda, gündeme ilişkin soruları cevaplandıran Başkan Tekintaş, başta çöp, Çamlık ve doğalgaz olmak üzere birçok konuda merak edilenleri cevaplandırdı.

-“Çevre koruması yüksek olan tesislerden”-

Cevizdere bölgesine yapılacak olan çöp ayrıştırma tesisinin çevre korumasının yüksek olduğunu ifade eden Başkan Tekintaş, tesisi şubat ortaları gibi devreye alacaklarını belirterek, şunları söyledi:

“Ünye, gerek katı atık ayrıştırma, gerekse transfer istasyonları ile bütünlük arz eden bir yapıya kavuşacak. Ünye çimentoda yakma tesisi ve Çaybaşı’ndaki düzenli depolama sahası ile birlikte entegre bir sistem olacak. Düzenli depolama sistemi hazır, yakma sistemi de aynı şekilde faaliyette. Asıl atmamız gereken adım katı atık ayrıştırma merkezi, tesis son aşamaya geldi. Son rötuşlar kaldı. Burası otomatik bir sistem, burada saatte 40 ton civarında çöp işlenecek. Bu işlemi üç bölümde oluşacak yakma, dönüştürme ve depolama şeklinde. Modern bir sistem o bölgede çevreye değer katacak bir tesis. Diğer taraftan Akçay tarafında bulunan vahşi depolama dediğimiz bölgenin bir an önce ortadan kaldırılması gerekmektedir. Katı atık ayrıştırmayı en geç şubat ortaları veya marta kadar devreye almayı planlıyoruz. Bu tesisimiz modern bir tesis, işlemler otomatik olarak gerçekleşiyor. Dolayısıyla çevre koruması yüksek olan tesislerdendir. Doğrudan vatandaşın yaşantısını olumsuz etkileyecek bir koku  olmayacağını ifade etmek isterim. Yakma sistemi de orada olduğu için bekleme ve depolama söz konusu değildir.”

-“Otogarda tedbirimiz aldık”-

Yeni olmasına rağmen Ünye Otogarı’nda çeşitli sıkıntılar olduğunu ve bunların giderilmesi için yapılan çalışmalarda sona gelindiğini ifade eden Tekintaş, “Otogarımız Akkuş, Çaybaşı, ikizce ve Ünye ilçelerimizin merkezi olarak çok özel hizmet veren bir yer. Konumu itibari ile özel bir noktada. Göreve geldiğimizde ekip arkadaşlarımız orayla alakalı bir rapor sundular. Yeni bir tesis olmasına rağmen tesisteki sıkıntılar rahatsız edici. Bu konuda hızlıca düşünerek tedbirimizi aldık, oranın ihalesi gerçekleşti. Şu anda bitme aşamasına geldi, artık son kapatmalar yapılacak. Tüm problemin çözülmüş olduğu bir yapı haline gelecek. Biz de işlemler bitsin diye bekliyoruz. Ziyaret edeceğiz.” dedi.

-“Ünye’de 2019, doğalgazda önemli bir yatırım yılı olacak”-

Doğalgaz konusunda 2019 yılında Ünye’de yoğun çalışmalar yapılacağını belirten Başkan Tekintaş, “Doğalgaz firmamızın temel yatırım bölgesi özellikle üç ilçe Altınordu, Fatsa ve Ünye. Çalışmalar Altınordu’da yüzde 95’lere ulaştı. Yine aynı şekilde Fatsa’da çalışmalar devam ediyor, fakat biraz ağır işliyor. Hem Fatsa, hem Ünye’yi 2019’da hızlandırarak bu çalışmayı tamamlamayı düşünüyoruz. Ünye’de özellikle Fevzi Çakmak’tan, Ortayılmazlar’a  şehrin doğrusu, batısı dediğimiz bölgelerde özellikle Burunucu’nda toplanan havanın sirküle edilemediği alanlarda hızı artırarak tüm problemi birlikte çözmeye devam edeceğiz. 2019 doğalgazda önemli bir yatırım yılı olacak. Çalışmalar ikinci ve üçüncü çeyrekte muhtemelen hızlanacaktır.” diye konuştu.

-“Cevizdere Köprüsü örnek oldu”-

Hızlı yapılması bakımından Cevizdere Köprüsü’nün örnek olduğunu ifade eden Tekintaş, “Öncelikle köprünün tamamlanması için seferber olan herkese teşekkür ederim. Türkiye’de sanırım bir örnektir, üç ay içersinde bir köprünün doğrudan yapılıp hizmete alınabildiği. Bu son derece önemli ve örnek bir süreç oldu.  Diğer bir konuda DSİ Genel Müdürümüzle ve bölge müdürümüzle birlikte yaptığımız gezide özellikle Cevizdere yatağının standart bir şekilde denize ulaşmasını istiyoruz. O çalışmanın devamını sürdürüyoruz. Hedefimiz imarlı bölgeye girip, aşağıda hazır olan köprüye kadar aynı standartlarda gelmesi hedefindeyiz Bu yapıldıktan sonra sekmeleri de yapıldıktan sonra Cevizdere bugüne kadar yaşadığı sorunları bertaraf edecek. Sağında ve sonunda çok güzel bir yerleşim alanı ortaya çıkacak diye düşünüyorum.” dedi.

-“Çamlık, bir nefes noktası”-

Çamlık’ta herkesin sevebileceği bir proje uygulanması gerektiğini belirten Tekintaş, “Çamlık’ta halkın arzu etmediği bir konuya müdahale etmemiz gerekmez. Halk nasıl bir tasarruf kullanılmasını istiyorsa biz ona göre tasarruf ederiz. Orada bir rehabilitasyona ihtiyaç var. Oraya herkesin kullanılabileceği, herkesin seveceği bir çalışma yapmak gerekiyor. Özellikle plan proje ekibi bu çalışmaya devam edecek. Sonraki süreçte bir yatırım programı ile halkımıza açık bir yapıya dönüştürmemiz lazım. Planlarımızı ilerleyen süreçte paylaşırız. Mevcut durumdan kimse rahatsız olmasın orada yaşanan geçmişteki tasarruflar tekrar gündeme gelecek değil. Biz orayı farklı görüyoruz, bir nefes noktası, bir yeşil noktası olarak ele alıyoruz.” diye konuştu.

-“Ünye’deki bilgi evinde öğrenci kayıt alımları devam ediyor”-

Bilgi evlerinde Türkiye’nin geleceğini inşa ettiklerini ifade eden Tekintaş, “Meslek edindirme kursları olarak Ordu’da, Fatsa’da ve Ünye’de ORMEK adıyla yıllık 10.000’den fazla kursiyere hizmet veriyor. Verdiğimiz kursların sonucunda kursiyerler her zaman kullanılabilecekleri bir mesleki bilgi, beceri ve sertifika kazanmış oluyorlar. Sayıları yüzleri aşan kurslarımız mevcut fakat burada önemli olan kursiyerlerimizin sonucunda memnun olması. Bilgi evleri ise sınavlara hazırlanan öğrencilerimize sakin ortamlarda ders çalışmak isteyenlere fırsat sunuyor. Üç noktada bilgi evlerini açmaya devam edeceğiz. Ünye’deki bilgi evinde öğrenci kayıt alımları devam ediyor. Öğrenci olarak söylüyorum ama adı bilgi evİ olduğu için burada bir yaş sınırı yoktur. Bu bilgi evlerinde de Türkiye’mizin geleceğini inşa etmek üzere çalışıyoruz.” dedi.

-“Toplu taşıma sisteminin tekelden yönetileceği bir yapıya geçmeye devam edeceğiz”-

Dolmuş hatları konusunda Altınordu ilçesinde yapılan çalışmanın Ünye’de de yapılacağını belirten Tekintaş, Ünye’deki kooperatiflerin bu konuda çalışma yapacaklarını düşündüğünü ifade ederek, şunları söyledi:

“Dolmuş hatları konusunda geçtiğimiz dönemde Altınordu’da düzenleme sağlamıştık. Şu anda tam yerleşik düzene geçti. Kooperatifler marifetiyle yapılıyor yöntemin verimli olduğu görüldü. Şimdi ikinci bir kooperatifte 113 araçlık filoyu 38 araca düşürerek yeni bir çalışma istedi, bunu hazırlıyoruz. Hem  Fatsa’da, hem Ünye’de özellikle toplu taşıma sisteminin tekelden yönetileceği bir yapıya geçmeye devam edeceğiz. Özellikle paradan arındırılmış kartlı sisteme geçerek hem dikkat dağılmaması, hem şoförlerin bu hususla doğrudan muhatap olmaması, hem de hizmet kalitesini arttırabilmek açısından trafik yoğunluğunu biraz daha aşağı çekip kaliteyi üst seviyeye çıkarabilmek gerekiyor. Kooperatifler bir araya geldiğin zaman bu çalışmayı beraber sürdürebiliriz. Zaten biz rehberlik ediyoruz. Asıl konu kooperatifte iyi olan kardeşlerimizin karar verip, ‘biz bunu yapıyoruz’ demesi lazım. Uygulamayı tamamladığımızda şehir trafiği oldukça rahatlayacak çünkü 113 araçtan 38 araca indiğinizde trafiğe üçte bire indirmek oluyor. Ünye’de de yoğun olan minibüs taşımacılığı trafiğinin doğrudan üçte bire düşmesi o bölgeyi oldukça rahatlatacaktır. Ben Ünye’deki kooperatiflerin bu Hususta toplanıp bir çalışma yapacağını düşünüyorum.”

-“Altınordu’da adımızın geçiyor olması doğrudur”-

Adaylık konusunda takdirin genel merkezin elinde olduğunu söyleyen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, “Baştan beri söylediğimiz gibi biz görev adamıyız, görevimiz neresiyse orada hizmet etmeye devam ederiz. Bu noktada bizim buraya gelişimizdeki irade genel merkezimizin ve Cumhurbaşkanımızın iradesiydi. Belediye başkanları için aday adayı başvurusuna ihtiyaç duyulmadı, biz buradayız hizmete devam ediyoruz. Altınordu’da adımızın geçiyor olması doğrudur. Dolayısıyla adımızın böyle bir yerde millet tarafından seslendirilmiş olması bizi de mutlu eder. Takdir büyüklerimizin takdir genel merkezimizin. Ve biliyoruz ki milletimiz hizmetin devamı noktasında bir beklenti içerisine girmiş durumda. Bu bizim şahsi seslendirmemiz değil, bu milletin söylediği sözdür.  Diğer taraftan il teşkilatımız kamuoyu çalışmaları sonrasında Bir netice ortaya koyacaklardır. Bize hangi görev verilirse oradayız.” diye konuştu.

Ünye KENT Haber

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika