Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
ÇAMYAR’IN SON PROJESİNDE RESTORASYON BAŞLADI - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2038 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

ÇAMYAR’IN SON PROJESİNDE RESTORASYON BAŞLADI

18 Aralık 2018 - 530 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yerel»ÇAMYAR’IN SON PROJESİNDE RESTORASYON BAŞLADI
ÇAMYAR’IN SON PROJESİNDE RESTORASYON BAŞLADI

Ünye Belediyesi ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) işbirliği ile planlanan restorasyon çalışmaları başladı.

TARİHİ YARIMADADA RESTORASYON BAŞLADI

Ünye’nin en eski ve tarihi dokusunu barındıran noktalardan biri olan Burunucu Yarımadasında Ünye Belediyesi ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) işbirliği ile planlanan restorasyon çalışmaları başladı.

Ünye Belediye Başkan Vekili Mehmet Yaşar Sezgül ve Başkan Yardımcısı Orhan Gürel çalışmaları yerinde inceleyerek bilgi aldı.

4 tanesi tescilli eser olmak üzere 12 adet bina bulunan yarımadada yapılardan 3’ü ticari işletme, 7 tanesi ise konut olarak kullanılıyor.

1 milyon 150 bin lirası Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, 385 bin lirası ise Ünye Belediyesi tarafından karşılanan proje tamamlandıktan sonra adada;

1 Adet seyir amaçlı iskele,

1 Adet tarihi acısu çeşmesi

1 Adet sanat sokağı

1 Adet çömlek fırını

1 Adet turizm danışma ofisi

3 Adet mini plaj

1 Adet wc ve duş alanı yapılacak.

Proje ile birlikte 4 adet seyir dürbünü bölgeye monte edilerek, ziyaretçilerin güneşin doğuşunu seyretme imkânı sunulacaktır.

PROJE İLE İSTİHDAM OLUŞTURULACAK

Proje kapsamında yapı malikleri ile yapılan görüşmeler doğrultusunda bölgede turizm işletmelerin sayısında yüzde 300’lük ve istihdam alanında ise yüzde 950 artış sağlanacak.

Burunucu yarımadasında bulunan binaların geleneksel ve özgün mimari dokusu göz önünde bulundurularak cephe iyileştirmesi ve sokak sağlıklaştırması yapılacak.

Proje ile adanın turizme kazandırılması sağlanacak, yöresel ürünlerin tanıtıldığı ve kültürün yaşatıldığı bir alan oluşturularak kent ekonomisine girdi sağlanacak.

Ünye Belediyesi Kültür yolu 2.etap projesi içinde yer alan çalışma ile özgün mimari yapı yeniden oluşturulacak. Proje ile kaybolmaya yüz tutmuş 3 adet tescilli yapı restore edilecek, 7 adet yapıda ise dış cephe iyileştirme işlemleri yapılacak.

Yine bölgede bulunan 1 adet tarihi çeşme acı su hattı bağlanarak ziyaretçilerin kullanımına sunulacak.

Ayrıca bölgede bulunan bir adet çömlek fırını eski haline uygun şekilde yeniden inşaa edilerek yöresel el sanatlarından biri daha kent turizmine kazandırılacak.

Yarımadada inşa edilecek olan turizm danışma ofisinde başta Ünye olmak üzere Ordu’nun tamamı ile ilgili bilgi ve materyaller ziyaretçilere sunulacak.

Tur otobüslerinin durabilmesi için yarımadaya 300 metre mesafede bulunan Topyanı mevkiinde otopark alanı da proje içinde yer alıyor.

Yarımadada yapılacak olan tarihi iskelede hem geçmiş silüet geri kazandırılırken, aynı zamanda ziyaretçilerin su sporları gibi sosyal aktiviteleri yapabileceği bir alan oluşturulacak.

Burunucu yarımadasında bina sahipleri ile yapılan görüşmeler çerçevesinde 5 adet butik otel yer alırken, bölgede bulunan 2 adet kafe konsept değişikliği yaparak yöresel ürünlerin sunulduğu bir mekan haline gelecek.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika