Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
CAZİBE LİMANI “ÜNYE” - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış : 27.0020 / Satış : 27.0507
Euro : Alış : 28.7571 / Satış : 28.8090
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 1969 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

CAZİBE LİMANI “ÜNYE”

14 Nisan 2023 - 27 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yerel»CAZİBE LİMANI “ÜNYE”
CAZİBE LİMANI “ÜNYE”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, daha önce küçük çaplı taşımacılık yapılan Ünye Limanı’nı, ulusal ve uluslararası konteyner ve turizm Limanı haline getireceği sözünü yerine getirdi. Başkan Güler’in çalışmaları ile Ünye Limanı Ro-Ro deniz taşımacılığı, Konteyner ithalat-ihracat ve kruvaziyer deniz turizmiyle adından söz ettiriyor.

Başkan Güler’in başlattığı çalışmalar kapsamında derinliği arttırılan ve ek rıhtım yapılan Ünye Limanı, gerek Karadeniz-Akdeniz yoluna yakınlığı gerekse Karadeniz’in etrafındaki 6 ülkeye komşu olması sebebiyle bölgenin en önemli ve stratejik deniz ticaret alanı konumuna geldi.

Çalışmaların ilk etabının tamamlanmasıyla Ünye Limanı’ndan ilk olarak yüksek tonajlı tırlarını taşıyan Ro-Ro seferi gerçekleştirildi. 2022 yılı Eylül ayında Rusya’ya yapılan ve Ordu için tarihi bir gün olarak nitelendirilen bu ilk sefer kamuoyunda da büyük yankı uyandırdı. Ro-Ro seferleri halen devam ediyor.

Ordu Tarihinde İlk Kez Kruvaizyer Gemileri Geldi

Ro-Ro seferlerinin başladığı Ünye Limanı’nda Başkan Güler’in girişimleri ile bir sürpriz daha yaşandı. Bu sürpriz, bünyesinde yüzlerce turistin bulunduğu kruvaziyer gemileri oldu. Aralık ayından itibaren Ünye Limanı’nda demirleyen kruvaziyer gemilerindeki turistler Ordu’da konaklayarak turizme de önemli katkı sağladı.

Konteyner Gemilerine De Ev Sahipliği Yapmaya Başladı

Ünye Limanı’nda hareketlilik biran olsun azalmadı. Liman, Ro-Ro ve kruvaziyer gemilerine ek olarak şimdi ise konteyner gemilerine ev sahipliği yapmaya başladı. Rusya’nın Soçi, Gürcistan’ın Poti limanından hareket eden konteyner gemisi Ordu’nun Ünye Limanı’na gelerek yüklerini boşalttı. Ordu-Gürcistan-Rusya arasında devam eden deniz ihracat çalışmaları kesintisiz sürüyor. Konteyner gemileri vasıtası artık çeşitli alanlardaki ürünlerin ihracat ve ithalatı gerçekleştiriliyor. Konteyner gemilerinin de eklenmesi ile Ünye Limanı bölgede adından sıkça söz ettiriyor.

Ticaret Hacmi Artacak

Ünye Limanı, Orta ve Doğu Karadeniz illerinin nüfus açısından orta noktada olması gerek dış ve gerekse iç ticaret lojistik maliyetlerini düşürürken Ordu’nun ticaret hacmini ise artıracak. Karadeniz-Akdeniz ve Ünye-Akkuş-Niksar Yolu gibi stratejik yollarla da birleşerek ivme kazanacak olan Ünye Limanı ile birlikte deniz ticareti aksamadan devam edecek. Böylelikle Ünye Limanı mevcutta bulunan diğer limanlar gibi eşit şartlara getirilerek hem il ekonomisine hem de bölge ekonomisine önemli ölçüde yön verecek.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika