Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
Çınarsuyu karavan turizmi için işaretlendi - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış : 27.0020 / Satış : 27.0507
Euro : Alış : 28.7571 / Satış : 28.8090
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 1969 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Çınarsuyu karavan turizmi için işaretlendi

21 Mayıs 2021 - 151 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yerel»Çınarsuyu karavan turizmi için işaretlendi
Çınarsuyu karavan turizmi için işaretlendi

Karavan Tutkunları Derneği tarafından Çınarsuyu’nun karavan turizmi için işaretlendiğini belirten ÜNTİD Başkanı Adnan Sobi; Büyükşehir’in bunu görmezden gelmesine anlam veremediklerini söyledi.

2019 yılında ÜNTİD’e gelen 100’e yakın karavancının Çınarsuyu’nu çok beğendiklerine ve ‘İyi ki gelmişiz’ diyerek övgülerini ifade ettiklerine değinen Adnan Sobi, buna rağmen iki yıldan bu yana Büyükşehir’in burayı karavan park olarak düzenlenmemesinin kendilerini üzdüğünü dile getirdi.

Karavan turizmi getirisinin yüksek olduğuna dikkat çeken Başkan Sobi, Çınarsuyu’ndan başlanarak ilimizin sahil ve iç bölgelerinin bu turizme hazırlanmasının kazançlı bir yatırım olacağını ifade etti.

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, Büyükşehir Belediyesi’nin karavan turizmi ile ilgili yanlışlar yaptığını, ilde yapılacak ilk karavan parkın Çınarsuyu olduğunu belirterek konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı;

“Artık turizm farklı ve çok renkli bir noktaya geldi. Turizm artık sadece deniz, kum ve güneş değil. Alternatif turizm anlamında kamp ve karavan turizmi gelişen bir turizm çeşidi. Üstelik çok getirisi olan bir turizm alanı.

Ünye’miz kamp ve karavan turizmi anlamında Karadeniz Bölgesinde ilk nokta. Ordu Büyükşehir Belediyesi ilimizde karavan park alanı ile ilgili çalışma başlatacak olduğunda buna ilk Ünye’den başlamalı. Akabinde tabi ki Perşembe’mizde de olmalı, Gülyalı’mızda da olmalı. Bu anlamda Perşembe’de yapılan karavan park çalışmasını destekliyoruz. Hatta karavan parklar iç bölgelerimizde, Akkuş’un Argan Yaylasında, Aybastı’nın Perşembe Yaylası’nda da düşünülmeli, buralarda da karavan park alanları hazırlanmalı.

Çınarsuyu ilimiz turizmine açılan ilk kapı, ilk durak…

Gelelim Çınarsuyu’ndaki karavan park konusuna… Çınarsuyu gibi Büyükşehir’in tasarrufunda olan bir alan karavan park çalışmaları için görmezden gelinemez. Çünkü burası ilimiz turizmine açılan kapının giriş noktasında büyük bir alan. Mavi ile yeşilin iç içe girdiği Karadeniz’i yabancılara göstereceğimiz, anlatacağımız ilk durak.

Ünye “Karavan Turizmi Yapılan Yer” olarak işaretlendi

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği olarak 2019 yılının Temmuz ayında Karavan Tutkunları Derneği ile irtibata geçtik ve üyelerini Ünye’ye davet ettik. 100’e yakın karavan tutkunu geldi Çınarsuyu’nda kamp kurdu. Bir hafta boyunca burada kaldılar. Alanı çok beğendiler, karavan turizmi için son derece uygun olduğu yönünde açıklamalarda bulundular.  Ayrıca Büyükşehir Belediyemizin bilmesini istiyorum, Ünye’miz o sırada ‘Karavan Turizmi Yapılan Nokta’ olarak işaretlendi. Büyükşehrimizin de bu karardan haberi vardır diye düşünüyorum.

“Ünye hesapta yoktu, iyi ki gelmişiz”

2019’da karavancılar Ünye’ye gelip bir hafta kaldıktan sonra söyledikleri şeyleri hiç ilavesiz anlatmak gerekirse aynen şu oldu; ‘Bu sefer ki karavan parkurumuzda Ünye hesapta yoktu. Ama ÜNTİD’in talebi ve desteği ile programa Ünye’yi de dahil etik. İyi ki de etmişiz. Burayı kaydımıza aldık.’

Karavan Tutkunları Derneği üyesi karavancıların o yıl en çok konakladıkları, en çok keyif aldıkları ve en çok paylaşım yaptıkları yer Ünye’deki karavan parkı oldu. Yani Çınarsuyu tesisleri ve Ünye oldu.

İki senedir maalesef bir çalışma yapılmadı

Burası karavan turizmine uygun bulunmuşsa geriye ne kalır? Bu alanı karavan turizmine hazırlamak için alt yapı çalışmasını yapmak. Bu çalışmayı da Çınarsuyu’nun sahibi Büyükşehir’in yapması gerekir tabi ki. Ama iki senedir bakıyoruz maalesef hiçbir çalışma yapılmadı. Bu da gösteriyor ki Büyükşehir Belediyemiz turizm konusundaki çalışmalarda sahaya hakim değil.

Turizm alanındaki aktörlerle istişare önemli

Turizmle ilgili kararlar, çalışmalar ve hizmetler yapılırken sahanın aktörleri olan bizlerle istişare edilmesi yanlış yapılmasının önünü alacaktır. Böyle yaparsa Büyükşehir Belediyemiz değer kaybetmez, bilakis değer kazanır.

Önce Çınarsuyu hazırlanmalı, ardından diğerleri…

Karavan turizmi Karadeniz Bölgesinde bundan 40 yıl öncede vardı ve yine Ünye’de başlamıştı. Yeni gelişen teknoloji ve zamana uygun bir park yapılacaksa da Çınarsuyu Tesislerinin olduğu alan buna yüzde 80 zaten hazır. Sadece son dokunuşları yapılarak karavancılara uygun hale getirilecek. İlimizde karavan park olarak önce Çınarsuyu hizmete açılmalı, sonra da Efirli’deki alan ikinci hizmet noktası olarak hazırlanmalı. Ardından iç bölgelerimizdeki uygun alanlar da devreye sokulmalı. Sahil bölgemizdeki ve iç bölgelerdeki karavan parklar birlikte karavan turizmine koordineli hizmet etme imkanına da sahip olacaklardır. Karavan turizminden Ordu ili olarak payımızı azami ölçüde alma hesabı yapmalı, buna mukabil çalışmalıyız.”

Ünye KENT Haber

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika