Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
Ferrero Fındık Fiyatını Açıkladı Piyasalar Alt Üst Oldu! - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2038 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Ferrero Fındık Fiyatını Açıkladı Piyasalar Alt Üst Oldu!

06 Eylül 2023 - 32 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Ferrero Fındık Fiyatını Açıkladı Piyasalar Alt Üst Oldu!
Ferrero Fındık Fiyatını Açıkladı Piyasalar Alt Üst Oldu!

Fındık piyasasında en fazla alımı yaparak fiyatlara da istediği gibi yön veren FERRERO firması tüccardan ve üreticiden alacağı fiyatı açıkladı. FERRERO’nun fiyat açıklaması ile birlikte piyasa adeta allak bullak olurken tüccarlar dahi ne yapacaklarını şaşırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fındık fiyatını yüzde 50 sağlam iç fındık esasına göre Giresun kalite için kilogram başına 84 lira, levant kalite için kilogram başına 82 lira 50 kuruş olarak açıklamasının ardından çiftçiler fındıklarını TMO’ya satmak için harekete geçti. Ancak TMO fındık alımında 1 ay sonrasına sıra verirken, ücret ödemesini de fındığı aldıktan 1 ay sonrasına ertelemeye başladı. Çiftçi 2 ay kayıp yaşamamak için ise tüccara yöneldi.

Tüccarlar fındığı 73 liradan almaya başladı ancak bu kez yine en fazla fındık alımı yapan FERRERO’ya gözler çevrildi. Piyasada fındık alımı devam ederken, FERRERO yaklaşık 1 aydır fiyat açıklamazken bu sabah itibarıyla tüccarlara ve fabrikalara faturalı olarak 80 liradan fındık alacağını duyurdu.

Piyasalar Alt Üst Oldu

FERRERO’nun fiyat açıklamasıyla tüccarlar da ne yapacağını şaşırdılar. Çoğu tüccar haftaya kilogram başına 77 liradan alım yapabilme yönünde hazırlıkla başlarken, faturalı 80 lira fiyatı duyunca yeniden fiyat belirlemek için alımları durdurdular. 80 liralık alım fiyatına fatura ve KDV eklenince tüccarda kendisini kurtarmak için fiyatları aşağı çekmenin yolunu aramaya başladı. Bu sayede FERRERO piyasaya istediği gibi hükmederken, hem üreticiyi hem tüccarı dar boğaza itti.

Üretici Ferrero’ya Mecbur Bırakılıyor

Diğer yandan fındık alımı konusunda üreticinden bir çok şartı yerine getirmesini isteyen, bununla birlikte aldığı fındığın parasını 2 ay sonra ödeyecek olan TMO, üreticiyi ve tüccarı adeta FERRERO’ya mecbur bıraktı. Üreticiler hem randıman konusunda hem alacakları para konusunda sıkıntı yaşamamak için fındığını tüccara yada FERRERO’ya satmak için harekete geçti.

Fiskobirlik Ve Ziraat Odaları Üreticiyi Fındık Satmaması İçin Uyardı!

FERRERO’nun 80 lira fiyat açıkladığı dakikalarda ise FİSKOBİRLİK ve Ziraat Odaları ortak hareket ederek çiftçiden fındığını mecbur kalmadıkça pazara indirmemeleri yönünde istekte bulundu. Bu yıl rekoltenin tahmin edilenin çok altında olduğuna dikkat çeken Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, “Fındık çok az. Hatta bahçeye girmeyen bile var. Bu sebeple üreticimiz fındığını çok aciliyeti yoksa satmasın. Fındık fiyatı 100 liraya kadar yükselecek” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika