Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
Fındık Bahçelerinde Verimli Topraklar - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2041 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Fındık Bahçelerinde Verimli Topraklar

06 Aralık 2021 - 109 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Fındık Bahçelerinde Verimli Topraklar
Fındık Bahçelerinde Verimli Topraklar

Ordu genelinde fındıkta verim ve kaliteyi arttırmak için Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ünye İlçe Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odasının ortaklaşa düzenlediği budama, gübreleme, toprak örneği alma, hastalık ve zararlılar ile mücadele konularında İnkur Fevzi Çakmak Mahallesinde fındık bahçesinde uygulamalı çalışmalar yapıldı.

“Fındıkta Kaliteyi Arttırmak İçin Yapılan Çalışmalar”

Ordu ve çevre ilçelerde 3 binin üzerinde örnek bahçeler ile bahçelerdeki verimin 250 ile 300 kilogramın üzerine çıktığını söyleyen Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz; birçok proje ile fındıkta verimin artması için meyilli arazilerde cep teras uygulaması ile bir ilke imza attık. Üreticilerin arazilerinde verimlerini kaybetmemeleri adına başlatılan projeler kapsamında Ordu İl genelinde yaygınlaştırmak için yapılan özel çalışmalarda çiftçinin bilgilendirilmesine devam edileceğini ve bahçelerin bu çalışmalar ile yenilenerek kalitenin de artacağını söyledi.

“Ordu Dünya Fındığının %25’ini Üretiyor”

Üreticilere verimli fındık bahçelerini uygulamalı olarak yerinde gösteren İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal yılmaz, Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman ve Ünye İlçe Tarım Müdürü Ferda yıldırım üreticilerin sorunlarını dinleyerek çözüm yolların hep birlikte bulmayı amaçlıyorlar. Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Ordu’nun dünyanın %25 fındık ihtiyacını karşıladığını, Ordu ilimizin dünyaya örnek model ve Ordu’nun dünyayı değil, dünyanın Ordu’yu örnek alacağını dile getirdi.

Uygulamalı bahçelerin verimi ile diğer bahçelerin veriminin gözle görülür şekilde değiştiği doğru bakım yapıldığında kalite ve verimin artarak devam edeceğini üreticilerin her anlamda bilinçli bir şekilde bahçelerinde bakım yapılması gerektiğini ve organik tarımın önemini bu şekilde ön planda tutarak, kaliteli tarım ürünleri yetiştirilmesi gerektiği vurgusu yapıldı.

Programda Ordu İl Tarım ve orman Müdürlüğü, Ünye Ziraat Odası, Ünye İlçe tarım Müdürlüğü, üreticiler ve çok sayıda kurumun katılı ile uygulamalar yerinde yapıldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika