Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
“FINDIK SEKTÖRÜNDEKİ SORUNLARA KULAKLAR KAPATILDI” - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış : 33.0042 / Satış : 33.0637
Euro : Alış : 35.9251 / Satış : 35.9898
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2285 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

“FINDIK SEKTÖRÜNDEKİ SORUNLARA KULAKLAR KAPATILDI”

29 Haziran 2024 - 7 kez okunmuş
Ana Sayfa » yerel siyaset»“FINDIK SEKTÖRÜNDEKİ SORUNLARA KULAKLAR KAPATILDI”
“FINDIK SEKTÖRÜNDEKİ SORUNLARA KULAKLAR KAPATILDI”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ordu Milletvekili Seyit Torun’un, fındık destekleme ödemelerinin zamanında ödenmemesi ve desteklemelerin yetersiz olduğu ile ilgili TBMM’ye sunduğu soru önergesine Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan cevap geldi.

Torun, 1,5 ay sonra gelen cevaba tepki göstererek: “ 8 milyon insanımıza gelir kapısı olan fındık sektörü bu devlet ciddiyetinden uzak tavır sebebiyle yıllardır mağduriyet yaşamaktadır. Bakanlık fındık sektörünün sorunlarına kulaklarını kapatmış, sektör paydaşlarına arkasını dönmüş, küçük bir ülkenin nüfusuna denk sayıda insanımızı görmezden gelmiştir.” dedi.

Milletvekili Torun 8 Mayıs 2024 tarihinde Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi ile ilgili; “Fndık üreticilerine ödenen desteklerin bu yıl geciktiğini ifade ederek söz konusu desteklerin ödenme tarihine ve fındık desteklerinin yeniden düzenlenmesine ilişkin sorular yöneltmiştir. Önergenin verilişinin üzerinden 1.5 ay geçtikten sonra önergeye cevap veren Tarım ve Orman Bakanlığı, 2024 yılında fındık üreticilerine ödenen destekleri açıklamıştır. Desteklerin neden geç ödendiğine ilişkin herhangi bir açıklama yapmayan Bakanlık, fındık üreticilerine verilen desteklerin 10 yıldır neden artırılmadığına ilişkin soruyu da yanıtlamamıştır.” diye konuştu.

“BAKANLIK ÜÇ MAYMUNU OYNAMAKTADIR”

Fındık üreticilerinin yıllık takviminin, devlet desteklerinin ödenme zamanlarına göre şekillendiğini kaydeden Torun: “Her yıl en geç nisan ayında ödenen alan bazlı destekler bu yıl mayıs ayının sonuna kadar ödenmemiştir. Bakanlık fındık üreticilerini mağduriyete uğratmış olduğu halde hatasını ivedilikle düzeltmek yerine, ödeme yaptıktan sonra cevap vererek üç maymunu oynamaktadır.” şeklinde konuştu.

“SORULAR YANITSIZ BIRAKILDI”

Ülkemizde gerçek enflasyonun 3 basamaklı rakamlarda seyrettiğini iddia eden Torun: “Fındığın girdi maliyetlerinin tamamına son 10 yılda yüzde 1000’lere ulaşan zamlar gelmiştir ancak Bakanlık 10 yıldır artırılmayan alan bazlı desteklere ilişkin soruları yanıtsız bırakmıştır. 8 milyon insanımıza gelir kapısı olan fındık sektörü bu devlet ciddiyetinden uzak tavır sebebiyle yıllardır mağduriyet yaşamaktadır. Bakanlık fındık sektörünün sorunlarına kulaklarını kapatmış, sektör paydaşlarına arkasını dönmüş, küçük bir ülkenin nüfusuna denk sayıda insanımızı görmezden gelmiştir.

Sayın Bakan TÜİK’in manipülatif verileri üzerinden tarımda olumlu bir tablo çizmek yerine sahaya inmek zorundadır. Çiftçimizin, üreticimizin halini görmeli, talimat uygulamak yerine sorumluluk almak zorundadır. Gıda ambarı olarak anılan ülkemizi ithalat cennetine çevirmek sadece küresel gıda tekelcilerinin ekmeğine yağ sürmek anlamına gelmektedir. Yurttaşlarımız ise ne ekmeğe ne de yağa para yetiştiremez hale getirilmiştir.” açıklamasında bulundu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika