Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
Fındıkta kışlık bakım kaliteyi artırıyor - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2038 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Fındıkta kışlık bakım kaliteyi artırıyor

04 Ocak 2022 - 132 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi»Fındıkta kışlık bakım kaliteyi artırıyor
Fındıkta kışlık bakım kaliteyi artırıyor

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık üreticilerinin, verim ve kaliteyi artırmak için bahçelerinde kışlık bakıma önem vermeleri gerektiğini söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Perşembe Ziraat Odası’nda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Fındığın hem ülke hem de bölge açısından son derece önemli bir tarım ürünü olduğunu vurgulayan Soydan, dünya fındık üretiminin yüzde 70’inin Türkiye’de gerçekleştirildiğini ve tarım ihracatının önemli kısmının fındıktan sağlandığını söyledi.

”Doğru bakımla az yerden çok fındık üretmek mümkün”

Fındıkta kış bakımının önemini vurgulayan Soydan, üreticilerin bu aylarda bahçelerine toprak analizine göre gübreleme, dip temizliği, kireçleme, dal budaması ve hastalıklara karşı ilaçlama yapması gerektiğini vurguladı.

Özellikle fındığın bahar ayına daha güçlü çıkması için kışlık bakımın önemli olduğuna işaret eden Soydan, zamanında ve tekniğine uygun şekilde yapılacak bakımın, fındığın verim ve kalitesini artırdığını söyledi.

Soydan, bu süreçte yapılacak bahçe bakımının, üretime ciddi şekilde katkı sunduğunu dile getirerek, “Dekara 90-100 kilogram alınan bahçelerimizde, bakımların yeterli yapılması durumunda bu rakam 200-250 kilograma kadar çıkmaktadır. Doğru bakımla az yerden çok fındık üretmek son derece mümkün” dedi.

Uzman personeller yerinde bilgilendiriyor

Ziraat odaları olarak fındık üreticilerine bu süreçte uzman personellerinin teknik anlamda bilgilendirmede bulunduğunu da aktaran Soydan, talep edilmesi durumunda ekiplerin bahçeye giderek, üreticiye yerinde bilgilendirme yaptığını belirtti.

Soydan, dekarda yaşanacak artışın ülke ekonomisine ve en önemlisi üreticiye çok ciddi kazanç getirdiği bilgisini de vererek, üreticilerin bu süreci çok değerlendirmesi gerektiğini vurguladı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika