Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
Kamyonete De SRC Belgesi Zorunlu Oldu - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış : 30.9096 / Satış : 30.9652
Euro : Alış : 33.3931 / Satış : 33.4533
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2134 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Kamyonete De SRC Belgesi Zorunlu Oldu

04 Ocak 2019 - 322 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Kamyonete De SRC Belgesi Zorunlu Oldu
Kamyonete De SRC Belgesi Zorunlu Oldu

Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde yapılan değişiklik le Kamyonet kullananlara da 2019 yılı itibariyle SRC belgesi alma zorunluluğunun getirildiği bildirildi.

Konuya İlişkin açıklamada bulunan Yunus Emre Ulaştırma Hizmetleri Mesleki Eğitim ve Geliştirme Kursu Kurucu Müdürü Yaşar Argan şunları söyledi; Yürürlükte olan Karayolu Taşıma yönetmeliğinin 2/3. Maddesinin (f) bendinde belirtildiği üzere“Kamyonet cinsi olarak tescil edilen taşıtlardan, taşıt tescil belgesinde kamyonet (BB-Van)/Panelvan olarak kayıtlı, sürücü dahil 4 veya daha fazla koltuğu bulunan taşıtlarla yapılan ve hem taşımanın hem de taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar, hükmü gereğince tanımlanmış olan araçların,bu yönetmelik hükümleri kapsamı dışında bırakıldığını, Ancak;Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde söz konusu araçların mevcut düzenleme kapsamında karayolunda kullanılabilmesi amacıyla,Resmi Gazetenin 31 Aralık 2018 tarih ve 30642 sayılı 4. Mükerrer sayısında değişiklik yapıldığını söyledi.

Buna göre;N1 ve N1G araç sınıfında yer alan kamyonet cinsi olarak tescil edilen taşıtlarla yapılan ve taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar, şeklinde değiştirilerek

Yeni düzenleme ile Kamyonet olarak tescillenmiş taşıtlarışartlar dâhilinde kullanan sürücülerin de SRC belgesi bulundurma zorunluluğunun kapsamdâhilinealındığını, bu yıl itibariyle bu araçlarda da zorunlu hale getirildiğini bildirdi.

Argan konuşmasının devamında her türlü yolcu ve yük taşımacılığı faaliyetinde bulunan (Kamyonet dahil) tüm sürücülerin cezai müeyyideye maruz kalmamaları    ve herhangi bir mağduriyet yaşamamaları bakımından SRC belgelerini yasaların öngördüğü şartlar nedeniylealmaları gerektiğini sözlerine ekleyerek tüm sürücülere kazasız günler diledi.

2019 YILINDA UYGULANACAK CEZALAR

CEZANIN TÜRÜ CEZA TUTARI CEZAYI ÖDEYECEK KİŞİ
SRC belgesi olmadan araç kullanma 350,00 TL. Sürücü
SRC Teknik şartlar, Taşıma sözleşmesi/senedizorunlu sigorta ile ilgili ceza 885,00 TL. Ruhsat Sahibi
SRC 5 / ADR Sertifikalı sürücü istihdam etmezorunluluğu 885,00 TL. Taşımacı
Psikoteknikdeğerlendirme raporuolmadan araç kullanma 350,00 TL. Sürücü
Psikoteknikdeğerlendirme raporu olmayan Sürücüyü istihdam etme 885.00 TL. Ruhsat Sahibi

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika