Dolar : Alış : 13.7740 / Satış : 13.7988
Euro : Alış : 15.5503 / Satış : 15.5783
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye18°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 25 Kategoride 1362 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

ÖLÇÜ AYARINDA BEYANNAME DÖNEMİ BAŞLADI

13 Ocak 2020 - 125 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yerel»ÖLÇÜ AYARINDA BEYANNAME DÖNEMİ BAŞLADI
ÖLÇÜ AYARINDA BEYANNAME DÖNEMİ BAŞLADI

Ünye Belediyesi, ticari işlemlerde her türlü tartının muayene ve damgalama işlemine tabi  olduğunu hatırlatarak mükellefleri uyardı.

Ölçü ve tartı işlemlerinde kullanılan her türlü elektronik, ibreli, mekanik teraziler, kantar, baskül, metre, litre, gram ve kilogramlar muayene ve damgalama işlemine tabii.
Ölçü işlemlerinde ise sadece Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ilk muayenesi yapılarak damgalanan ve satışa sunulan terazileri kullanabiliyor. İlk muayene damgası bulunmayan ölçü tartı aletlerini almak, satmak, kullanmak ve işyerinde bulundurmak ise yasak. Arızalı ölçü ve tartı aletleri ise, Ölçüler ve Ayar Memurluğundan tamir izin formu almadan tamir ettirilemiyor.

Öte yandan ölçü ve tartı aletlerinin damgaları Ünye Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ölçü ayar memuru dışında hiç kimse tarafından sökülemez takılamaz ve müdahale edilemez. Ölçü tartı aletleri bozulduğunda veya damga teli koptuğunda aynı gün içinde Ölçüler ve Ayar Memurluğuna müracaat edilmek zorunda.
Ölçü ve tartı aletlerinin muayenesinin yaptırılması, damgalattırılması ve damgalarının muhafaza edilmesi o anki kullanıcıya ait. Sabit esnaflar Ünye Belediyesine, pazarcı esnafı ise bağlı bulunduğu en yakın belediyeye müracaat edebiliyor.
-Muayene için yapılacak işlemler- 
Esnaflar kullanmış olduğu ölçü ve tartı aletlerinin beyannamesini 29 Şubat 2020 tarihine kadar Ünye Belediyesi ölçüler ve ayar memurluğuna vermek zorundalar. Beyannamesi verilecek olan terazilerin ise “Cinsi, Kapasitesi, Seri Numarası, Markası” bilinmek zorunda. Beyannamesi verilmiş olan ölçü ve tartı aletleri ölçüler ayar birimince bildirilen gün ve zamanda, muayenesi yapılmak ve damgalanmak üzere randevu yerine getirilecek. Randevu tarihinde getirilmeyen ölçü ve tartı aletlerinin muayeneleri yapılmayacaktır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika