Dolar : Alış : 18.7876 / Satış : 18.8215
Euro : Alış : 20.4525 / Satış : 20.4894
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 1731 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Ordu’dan Japonya’ya El Emeği!

06 Nisan 2022 - 39 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Ordu’dan Japonya’ya El Emeği!
Ordu’dan Japonya’ya El Emeği!

Ordu Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları’nda (ORMEK) eğitim alan kursiyerlerin ürünleri ülke sınırlarını aşıyor. Kursiyerler, yaptıkları el emeği göz nuru rölyef eserlerini Japonya’ya satıyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (ORMEK), vatandaşların bilgi ve beceri yönünü geliştirmelerine ve ev ekonomilerine katkı sağlamalarına yönelik faaliyetlerine aralıksız devam ediyor. Toplumun her kesimine yönelik eğitimler veren ORMEK, açtığı kurslarla vatandaşlara istihdam imkânları da sunuyor. Her yıl binlerce öğrencinin eğitim gördüğü kurslarda kursiyerler tarafından üretilen birçok ürün yurt içi ve yurt dışında birçok şehre satılarak hem istihdam hem de Ordu’nun tanıtımına katkı sağlıyor.

Japonlar, Ormek’in Eserlerine Hayran Kaldı

Altınordu ORMEK’te açılan ve istihdama katkı veren kurslardan bir tanesi olan Rölyef kursunda yapılan birçok ürün Japonyalıların ilgisini çekti. Oya Sevinç isimli kursiyerin Japonya’da yaşayan ağabeyi Bülent Yıldırım, ORMEK kursiyerlerinin rölyef çalışmalarını Japon arkadaşlarına gösterdi. Oldukça beğenilen bu çalışmalar üzerine Japonlardan siparişler gelmeye başladı. Uzun ve zahmetli bir çalışma olan rölyef eserlerini yetiştirmekte zorluk çeken kursiyer Oya Sevinç diğer arkadaşlarından da yardım isteyerek bu ürünlerin Japonya’ya gönderilmesini sağladı.

Kursiyer Oya Sevinç: “Hobi Olarak Başladım, Şimdi Japonya’ya Satıyorum”

Yaptığı rölyef eserleri Japonya’ya satan kursiyer Oya Sevinç ORMEK sayesinde öğrendiği bu çalışma ile önemli bir gelir elde ettiğini vurguladı.

Yaptığı çalışmaların Japonya’ya satış sürecinin orada yaşayan ağabeyinin aracılığı ile olduğunu ve Japonların çok beğendiğini aktaran Sevinç, “ORMEK kurslarına ilk hobi olarak başladım. Sonra eğitmenlerimizin detaylı öğretimleri ile bu işi geliştirdik. Bu çalışmaların görsellerini bir gün Japonya’da yaşayan ağabeyim ile paylaştım o da Japon arkadaşlarına göstermesi üzerine çok ilgi gördü ve benden sipariş istediler. Bu çalışmaları gönderdik ve çok beğenildi. Şimdi tekrar istiyorlar ve diğer arkadaşlarımızla birlikte bu siparişleri hazırlayarak gönderiyoruz. Ben bu yola çıkarken hobi olarak başladım ama şimdi hiç düşünmediğim şeyler oldu. ORMEK’e teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Güler: “Hem Meslek Edindiriyoruz Hem De Sanat Ürünlerini Ortaya Çıkarıyoruz”

Meslek ve Sanat Eğitim Kursları’nı (ORMEK) ziyaret eden Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, burada eğitmenler ve kursiyerlerle bir araya geldi.

ORMEK ile hedeflerinin hem meslek edindirmek hem de yüksek seviyedeki sanat ürünlerini ortaya çıkarmak olduğunu ifade eden Başkan Güler, “ORMEK kurslarımızda müthiş çalışmalar yapılıyor. Burada hem sanat eserleri hem aynı zamanda ticari anlamda da değerleri olan üst seviyede güzel ürünler yapılıyor. Gerçekten sıra dışı çalışmalar var. Mayıs ayında yapacağımız yılsonu sergisine Türkiye’nin dört bir yanından ve hatta yurt dışından davet edeceğimiz misafirlerimiz Ordu’daki bu üst düzey faaliyetleri görmüş olacaklar. Buradaki amacımız hem meslek edindirmek hem yüksek seviyedeki sanat ürünlerini ortay çıkarmak. Ordu’muzun sanata düşkün kişilerinin emeklerini burada değerlendirmiş olacağız. Birçok kursun yanı sıra yemek kurslarıyla da “3 ay değil 12 Ordu” sloganıyla başlattığımız turizm atağını değerlendiriyoruz. Turizm atağı da gastronomisiz olmaz. Yemek kültürü ile ilgili zengin olan varlığımızı çağdaş uygulamalarla zenginleştirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika