Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
Sahildeki tarihi ambara bakım yapıldı - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2038 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Sahildeki tarihi ambara bakım yapıldı

16 Nisan 2020 - 205 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Sahildeki tarihi ambara bakım yapıldı
Sahildeki tarihi ambara bakım yapıldı

2007 yılında Ünye Belediyesi tarafından sahilde kaldırım kenarına yerleştirilen tarihi ambarda bakım ve onarım çalışması yapıldı.

Konulduğu yerde geçen zaman içinde taban zengirleri ve ayaklarında meydana gelen yıpranmalar sonucu yıkılma tehlikesi oluşan tarihi ambar yapılan çalışmayla koruma altına alındı.

Ünye’nin Kadılar Köyü Tığnak Mahallesinden bir vatandaşın bağışladığı 127 yıllık tarihi ambar Ünye’nin önemli bir turizm değeri olarak dikkat çekiyor.

Ünye İskelesi ile Atatürk Parkı arasındaki sahil boyu kaldırım kenarındaki tarihi ambar yapılan bakım ve onarım çalışması ile koruma altına alındı.

2007 yılında Kadılar Köyü Tığnak Mahallesi’nden bir vatandaşın ücretsiz Ünye Belediyesi’ne bağışladığı 114 yıllık ambar, belediye ekipleri tarafından itinayla sökülmüş, bütün parçaları numaralanmış, daha sonra bugünkü yerinde aslına uygun monte edilmişti.

Ünye tarihinde önemli bir yeri olan ve çok eskilerden gelen bir kültürel miras değeri ambar konulduğu yerde dikkatleri üzerine çekerek, Ünye turizmine zenginlik kattı.

Tarihi görselliği ile görenleri hayran bırakan ambarın altı, özellikle gençlerin oturma mekanı haline geldi.

Tehlikeli olmaya başladı

Bugün 127 yaşında olan ambarda geçen zaman içinde yıpranmalar oluştu, taban zengirleri ve ayakları, üstündeki yükü taşıyamaz duruma geldi.

Ambarın yaşaması ve geleceğe taşınması ayrıca yıkılma tehlikesinin önüne geçilmesi için Ünye Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü bakım ve onarım çalışması başlattı.

Ekipler tarafından ayaklarının üzerinden bütün halinde kaldırılarak yere indirilen ambar, daha sonra zengirlerin ve ayakların yenilenmesi ile birlikte kaldırılarak yerine konuldu.

Diğer taraftan ambar gövdesinde oluşan çürüme ve çatlakların tamiri ve çatı onarımı ile birlikte Ünye’nin çok önemli tarihi ve kültürel miras değeri ambar geleceğe taşınmış olacak.

Ünye KENT Haber

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika