Dolar : Alış : 13.7740 / Satış : 13.7988
Euro : Alış : 15.5503 / Satış : 15.5783
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye18°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 25 Kategoride 1362 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Sarıkahraman, “Üreticinin Çanağına Kan Doğruyorlar”

09 Eylül 2021 - 81 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yerel»Sarıkahraman, “Üreticinin Çanağına Kan Doğruyorlar”
Sarıkahraman, “Üreticinin Çanağına Kan Doğruyorlar”

Ünye Ziraat Odası Osman Sarıkahraman, serbest piyasada 23 TL’ye kadar düşen fındık fiyatını eleştirerek, “23 TL’den fındık almak demek üreticinin çanağına kan doğramaktır” dedi.

Ordu fındığı için Temmuz ayında 26 TL olarak açıklanan fındık taban fiyatının ilk haftalarda uygulanıp sonrasında ise serbest piyasalarda 23 TL’ye kadar düşürülmesi üreticiyi fındığın maliyetini karşılayamaz duruma getirdi.

“Fındık Serbest Piyasa Koşullarına Bırakılmamalı”

Fındığın serbest piyasa koşullarına bırakılmaması gerektiği vurgusu yapan Sarıkahraman, “ Bunu biz sürekli söylüyoruz. Devletin şefkatli eli fındığın ve fındık üreticisinin sürekli omzunda olmalı. Kulağı vardır duymaz, gözü vardır görmez dedikleri bu olsa gerek. 23 TL’den fındık almak demek üreticinin çanağına kan doğramaktır” dedi.

“Fındığınızı TMO’ya Götürün”

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, tekelci firmaların uyguladığı düşük fiyatlı fındık alımına karşı durulması için üreticilere seslenerek fındıklarını TMO’ya vermeleri çağrısında bulundu, “ Şartlar ne olursa olsun fındık üreticisinin fındığı iyi temizleyip TMO’ya götürmesini öneriyoruz ki tekelci firmalara haddini bildirelim. Fındık bizim 1 yıllık emeğimiz bunu 1 saatte 2 saatte heba etmememiz lazım. Mücadele edeceğiz ama mücadele edecek de hal kalmadı. Fındık üreticinin geçimini sağlayacak konumdan çıktı. 4 nüfuslu bir aile 3 ton fındık yapsa, fındığın kilogram maliyetini de 15 liraya düşürsek bunun masrafı yüzde 50’yi geçiyor ki geri kalan parayı 12 aya böldüğümüzde askeri ücretin altında bir fiyata geliyor ve vatandaş bununla geçinemiyor. Fındığın şu an ki pozisyonu bu”

“Fındığımız Kıymetsiz Ve Değersiz Bir Ürün Değil”

Fındığın hem ticaret hem de sanayi ürünü olduğunu belirten Osman Sarıkahraman, fındığın değerli ve kaliteli olduğunu fakat fiyat açısından hak ettiği değeri bulamadığını söyledi, “Bütün fındıklar sanayilerde aynı işlemlerden geçiyor. Fındığa değer verilmiyor değil, tekelci firma fındığın hammaddesi ne kadar uyguna alırsa o kadar çok dolar, o kadar çok Eurolar kazanıyor. Bizler 2 milyar doların biraz daha üzerinde natürel fındık satarak ülkemize döviz kazandırıyoruz diye seviniyoruz ama karşımızdaki adamın kazandığı miktarı söylemek istemiyorum. Üretici temsilcileri olarak ise kimsenin kazandığı para da gözümüz yok. Yatırımcı firmalar ne kadar çok para kazanırlarsa o kadar çok yatırım yaparlar ve o kadar çok istihdam sağlarlar. Bu bizim kabul ettiğimiz bir durum. Ama siz maliyeti 27 lira olan bir ürünü 23 liraya alırsanız bu benim ekmeğime, çanağıma kan doğramak olur. Yoksa fındığımız kıymetsiz ve değersiz bir ürün değil”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika