Dolar : Alış : 18.7876 / Satış : 18.8215
Euro : Alış : 20.4525 / Satış : 20.4894
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 1731 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Seçim tarihi belli oldu, gözler şimdi 6’lı masanın adayında! Tarih netleşiyor: Şubat ortası…

19 Ocak 2023 - 12 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Seçim tarihi belli oldu, gözler şimdi 6’lı masanın adayında! Tarih netleşiyor: Şubat ortası…
Seçim tarihi belli oldu, gözler şimdi 6’lı masanın adayında! Tarih netleşiyor: Şubat ortası…

Seçim tarihinin 14 Mayıs’a çekilmesi Ankara kulislerini hareketlendirdi. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin çağrısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim için 14 Mayıs’ı işaret ederek “Menderes, 14 Mayıs 1950’de ‘Yeter söz milletin’ dedi, milletimiz 73 yıl sonra 6’lı masaya aynı gün ‘Yeter’ diyecek” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan’ın bu açıklaması sonrası gözler “tarih belirlensin adayı hemen açıklarız” diyen 6’lı masaya çevrildi. İddialara göre adayın açıklanacağı tarih belli oldu.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin önceki gün seçimi “Mayısta bitirelim” açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim tarihini 14 Mayıs olarak açıklaması kulisleri hareketlendirdi. Partisinin grup toplantısında seçim için 14 Mayıs’ı işaret eden Erdoğan, “Menderes, 14 Mayıs 1950’de ‘Yeter söz milletin’ dedi, milletimiz 73 yıl sonra 6’lı masaya aynı gün ‘Yeter’ diyecek” ifadelerini kullandı. Bu sözler Altılı Masa kurmaylarını da hareketlendirdi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, konuyla ilgili bilgi veren CHP’li isim, iç değerlendirmelerde “İktidarın 14 Mayıs’ta seçim yapmak isteyeceği tahminini yaptıklarını” bu tahminde de yanılmadıklarını söyledi.

JGHJGK

“ŞUBAT ORTASINDA ADAY AÇIKLANIR”

Açıklamaların beklentilerini doğruladığını anlatan kurmaylar şunları kaydetti:

“30 Ocak’ta ortak hükümet programının tanıtımı yapılacak. Bundan sonra aday konusu gündeme gelir. ‘Ortak program’ ve ‘yol haritasının birlikte veya ayrı ayrı tanıtılması konusu tartışılıyor. İki konunun birbirinin gölgesinde kalması istenmiyor. Belki ortak aday Yol Haritası ile birlikte açıklanır. Ama adayın açıklanması kesin şubatta olur, marta kalması mümkün değil. Şubat ayı ortası gibi en uygun…”

“ORTAK ADAYIN TANINMA SORUNU YOK”

Kurmaylar, “Altılı Masa’nın ortak adayının açıklanmasının geç kalması eleştirilerine ne diyorsunuz?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Burada temel konu şu: Ortak adayın tanınma sorunu var mı, yok mu? Ortak adayın tanınma sorununun olmadığını biliyoruz. Tanınma sorunu olan bir aday düşünülseydi, isim 6 ay önceden açıklanırdı. Ancak böyle bir sorun yok, önümüzdeki ay açıklanması zaman açısından bir şey kaybettirmez.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika