Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
Şeyh Yunus Emre Yine Gönülleri Fethetti - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2038 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Şeyh Yunus Emre Yine Gönülleri Fethetti

11 Haziran 2022 - 66 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Şeyh Yunus Emre Yine Gönülleri Fethetti
Şeyh Yunus Emre Yine Gönülleri Fethetti

Şeyh Yunus Emre vefatının 701.yıl dönümünde mezarı başında dualarla anıldı.

Bu yıl itibariyle her yıl Haziran ayının ilk Cuma günü “Yunus Emre Haftası” olarak kullanacağının belirlenmesinin ardından, ilk kutlama bugün devlet protokolü, vatandaşlar öğretmen ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleşti.

Şeyh Yunus Emre’nin mezarı başında manevi atmosferin verdiği huzurla türbeyi ziyaret ederek dualar eden vatandaşlar, tasavvuf ve Kur’an- ı Kerim tilaveti ile adeta yürekleri mest oldu.

Dünya’nın Yunus Emre’ye İhtiyacı Var!

Şeyh Yunus Emre’yi anma programından günün anlam ve önemini anlatan konuşmaları ile konuklara selam veren protokol üyeleri, birlik beraberlik mesajı verdiler.

İlk olarak programın açılış konuşmasını yapan Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan;

” Yunus Emre’nin vefatının 701. Yılını hep birlikte anmanın gururunu yaşıyoruz. Yunus Emre şehrinin Yunus Emre sevdalıları Ünye’de kutlamak ayrı bir heyecan. 701 yıl sonra bile bir insanı anıyoruz. Yunus Emre deyince aklımıza ilk önce sevgi, kardeşlik, hoşgörü ve gönül kırmama güzellikler gelir. Dünyanın Yunus Emre’ye ihtiyacı var.” Dedi.

UNESCO ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2021 yılını Yunus Emre ve Türkçe yılı olarak ilan etmesinin ardından, Şeyh Yunus Emre’nin önemi ve değeri bir kez daha anlaşılarak kutlamalar ve anma programlarıyla anılmaya devam edildi.

Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı,

“İnsan fıtratında en önemli değerlerden biri olan sevgi ve kardeşliğin önemine hayatı boyunca vurgu yapan Allah sevgisiyle yoğrulmuş, ruh dünyasına manevi iklimini insanlığa aşılamaya çalışan, dünyanın en önemli tasavvuf düşünürlerinden biri olan Yunus Emre’nin insanlığa verdiği mesajda günümüzde de geçerliliğini korumaktadır.” Diyerek konuşmalarını tamamladı.

Ordu büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sait İnan,

“İnsanın kendine yolculuğunda çok önemli hizmetleri olan eşsiz turizm ve kültürü olan bir değerin bir tanesinin yanında bulunuyoruz. Geçen yıl açılışını yaptığımız türbemiz tüm Ünyelilere hayırlı olsun. 2. Program ile birlikte olduk. Bundan sonrada nice programlarda hep beraber olacağız.

“Kendine ve nefsine öğretmeyen ilimden kimseye fayda yoktur.” (YUNUS EMRE)

Ünye Kaymakamı Ayhan Işık,

” Vefatının 701. Yılında gönüllerin sultanı Şeyh Yunus Emre’yi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Aşık Yunus islam da tecelli eden bütün güzellikleri aşk ibriğinden geçirerek şiirlere ilahilere kelimelere döktü. Anadolu’daki 701 yıllık varlığımızı temsil eden gönül eridir.” Dedi.

Program bitşinin ardın Yunus Emre’yi Anma Programı” Atatürk Parkı Sosyal Tesislerinde Akşam saat 20:00 da Yunus Emre Eserlerinden  Oluşan Tasavvuf Konseri” ile devam edecek.

“İşitin ey yarenler! Aşk bir güneşe benzer. Aşkı olmayan gönül, Misali taşa benzer. (Şeyh Yunus Emre)

haber: GÜLTEN KODAL

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika