Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
SIĞINMACILAR - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış : 32.4551 / Satış : 32.5136
Euro : Alış : 34.6559 / Satış : 34.7183
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2190 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

SIĞINMACILAR

03 Temmuz 2017 - 965 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»SIĞINMACILAR
SIĞINMACILAR
Doç. Dr. Ercan Nurcan YILMAZ
Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi
Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü

 

 

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Trump tarafından gündeme getirilen ve Yüksek mahkemece kısmen onaylanan bir yasa var. Bu yasaya göre 7 devletin vatandaşları Amerikaya giremeyecek. Bu ülkeler ise şunlar:

-Irak

-Suriye

-İran

-Libya

-Somali

-Sudan

-Yemen

Peki ne diyor Trump! Ülkeme zarar vermeye çalışan insanları neden vatanıma alayım.

İnsana bu zalimane gibi geliyor ama bence yaklaşım yanlış değil.

Şahsım adına bende bunu düşünüyorum bir vatandaş olarak. Bizde memleketimize zarar veren unsurları bu sınırların dışında tutmalıyız.

Ülkemizde tam sayısı belli olmayacak kadar çok Iraklı, Suriyeli, İranlı, Gürcistanlı, Ermenistanlı, Pakistanlı, Somalili, İranlı, Sudanlı ve ismini hatırlamadığım onlarca falan ülkeli var.

Sığınmacı alınırken üzerinde çok ciddi bir çalışma yapılmalı. Özellikle Irak, Suriye ve Ermenistan’dan gelenlere dikkat edilmeli. Şu anda çok ciddi bir grup olan bu insanlarla ilgili kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli planlar yapılmalı. Şunu kafadan çıkartmamak lazım! Bu insanlar bizlerden çok farklı. Bu ülkelerden gelenlerin maalesef hepsi doğru insanlar değil. Her kapımıza dayanana kapıyı açmak bizi ileride içinden çıkılması zor bir duruma düşürebilir. Geçmiş dönemde özellikle Iraktan sığınmacı olarak gelip vatandaş olarak kalanlar üzerinde çok ciddi bir araştırma yapmak lazım. Şu anda ne durumdalar. Uzun vadede Türkiye’ye ne gibi fayda sağladılar. Getirdikleri, götürdükleri nelerdir.

Bir dostumun başına geldiği için anlatıyorum. Antalya’da sahilde oğlu ile otururken yan taraflarına Suriyeli olduklarını öğrendikleri gençler oturuyor. Gençtir bağırır çağırır eğlenir sıkıntı yok. Giderken ellerindeki tüm çöpü kuma bırakıp giderken dostum gençleri çağırıp güzel bir dille uyarıyor. Karşıdakilerin cevabı. “Sen buradasın zaten sen topla” deyip gidiyorlar. Arkadaş polise gidiyor. Ne yapabiliriz cevabı alıyor. Her geçen gün biraz daha arsızlaşıyorlar. Çünkü kontrol altında tutabileceğimizden büyük bir grup ile karşı karşıyayız.

Sanırım buna benzer onlarca hikâye duyabilirsiniz. Ankara’da bizim Romenlerden boş olan tüm kavşaklarda birer Suriyeli görmek mümkün. Artık kırmızı yanmasa diye bakar oldum. Her an cama birileri dayanacak ve ajitasyon yapacak diye bekliyorum.

Bu böyle olmamalı diyorum. Bunlar sığınmacı ise sığınmacı kalmalı ve yayılmacı olmamalı. Onlar bizden çok farklılar. Vatan bağlılığı, bayrak sevgisi diye bir düşünceleri yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği ve benim çok sevdiğim bir amaç var.

Tek dil, Tek devlet, Tek bayrak, Tek din.

Peki bunu nasıl yapacağız?

Ben gidişattan biraz rahatsızım. Bence sığınmacı alınırken belli kriterler getirilmeli. Her şeyden önce bu vatana karşı öyle böyle bir faaliyet içinde olan aşiretlerden hiçbir insanın girmesine müsaade edilmemeli. Gelenler öyle kafalarına göre her istedikleri yere gitmemeli. Ne işi var bunların İstanbulda, Antalyada, Ankarada diye düşünüyorum.Bu Vatanda yaşayacak insanların bu vatanı sevmesi lazım. Bu bayrak için ölmesi lazım. Her geçen zaman bu topraklar diğerlerinin de ortak yaşam alanı oluyor.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika