Dolar : Alış : 32.9441 / Satış : 33.0035
Euro : Alış : 35.8679 / Satış : 35.9325
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2285 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Son Başvuru Tarihi 28 Şubat

25 Ocak 2022 - 113 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yerel»Son Başvuru Tarihi 28 Şubat
Son Başvuru Tarihi 28 Şubat

Fındık üreticilerinin gözü kulağı yağan kar ve yaşanan don olaylarında olurken, fındığa zararı olur mu, etkisi ne olur gibi merak edilen sorularını da ziraat mühendisi Elif Mutlu cevapladı.

Fındığı olan üreticilerin şuan için korkulacak bir şey olmadığını söyleyen ziraat mühendisi Mutlu, “ Ünye’de yağan karın fındığa herhangi bir zararı yok. Zararı olmadığı gibi oldukça faydası bulunmaktadır.

Ocak ayı itibariyle fındığın karanfil açma dönemi olduğunu ve yağan kar ile birlikte soğuk havanın yumuşadığını, topraktaki azot miktarını da arttırdığını söyledi. Potasyum, demir ve kalsiyum minerallerinin çözülmesini kolaylaştırır. Bunlar fındık ve diğer tarımsal ürünlere, yüksek oranda pozitif anlamda geri dönüş sağlar. Oluşan olaylarla birlikte doğanın kendini yenilemesi, yeniden canlanması ve fındığı oldukça verimli hale getiren kardan hiçbir üreticinin korkmaması gerekmektedir.

Bölgemiz ve coğrafi konumumuz gereği zaman zaman oldukça don olaylarıyla karşılaşmamızdan ötürü, üreticilerin mağdur olmamaları adına don tehlikesine karşı tarım sigortalarını yaptırmaları gerektiğini, son başvuru tarihinin 28 Şubat olduğunu belirtti.

Üreticilerin yakından takip ettiği hava şartlarının, şuan için olumlu yönde gittiği ve tarım açısından hiçbir olumsuzluk olmadığı görülmektedir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika