Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
SON DAKİKA | 2023 asgari ücret ne kadar oldu? Milyonlar merak ediyordu: 3’lü mutabakat ile net asgari ücret 11.402 TL! - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış : 32.4551 / Satış : 32.5136
Euro : Alış : 34.6559 / Satış : 34.7183
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2189 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

SON DAKİKA | 2023 asgari ücret ne kadar oldu? Milyonlar merak ediyordu: 3’lü mutabakat ile net asgari ücret 11.402 TL!

20 Haziran 2023 - 76 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»SON DAKİKA | 2023 asgari ücret ne kadar oldu? Milyonlar merak ediyordu: 3’lü mutabakat ile net asgari ücret 11.402 TL!
SON DAKİKA | 2023 asgari ücret ne kadar oldu? Milyonlar merak ediyordu: 3’lü mutabakat ile net asgari ücret 11.402 TL!

Son dakika haberi: Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısı sona erdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan toplantının ardından kameralar karşısına geçti. Bakan Işıkhan yeni asgari ücret tutarını duyurdu! Buna göre 2023 yılının 2. yarısında geçerli olacak net asgari ücret tutarı 11 bin 402 lira olarak belirlendi. Asgari ücret zammı 1 Temmuz itibarıyla geçerli olacak.

Son dakika haberi: Milyonların beklediği asgari ücret pazarlığında son toplantı bugün gerçekleşti. Toplantının ardından açıklama yapan Bakan Işıkhan işçi ve işveren taraflarının uzlaşmasıyla yeni asgari ücretin belirlendiğini açıkladı: 2023 yılının 2. yarısında geçerli olacak brüt asgari ücret tutarı 13 bin 414 lira, net asgari ücret tutarı ise 11 bin 402 lira oldu.

SON DAKİKA: MİLYONLARIN BEKLEDİĞİ ASGARİ ÜCRET ZAMMI BELLİ OLDU

Bakan Işıkhan’ın açıklamaları şöyle:

“Komisyon çalışmalarını tamamladı. Sayın Cumhurbaşkanızın tensipleriyle bakanlık görevini devraldıktan sonraki ilk çalışmamız asgari ücret konusu olmuştur. Asgari ücreti hem işçimizi memnun edecek hem istihdamı koruyacak düzeyde belirlemeye gayret ettik.

“İŞÇİ VE İŞVEREN TARAFLARININ UZLAŞMASIYLA SONUÇLANDI”

“Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sosyal ve çalışma barışını korumak için adımlar atmaya devam edeceğiz. Komisyon görüşmeleri neticesinde tespit edilen yeni asgari ücretin bayram öncesinde hayırlı olmasını diliyorum. Şunu sevinerek açıklamak isterim ki komisyon çalışmalarımız 2 tarafın da uzlaşmasıyla sonuçlandı.

SON DAKİKA | 2023 ZAMLI ASGARİ ÜCRET TUTARI BELLİ OLDU!

“2023 yılının 2. yarısında geçerli olacak brüt asgari ücret tutarı 13 bin 414 lira, net asgari ücret tutarı 11 bin 402 lira olarak belirlenmiştir. Yaptığımız bu artışla yüzde 34 gibi enflasyon oranının hayli üzerinde refah payı içeren oranla ara zammı gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Geçtiğimiz yılın ikinci yarısına göre asgari ücreti yüzde 107 artırmış bulunuyoruz. 2001 yılına göre 61 kat arttı. Reel olarak yüzde 312 artış sağlandı. Böylece çalışan kesimi enflasyona ezdirmediğimiz gibi refahtan pay vermiş bulunuyoruz.

ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ 500 TL OLDU

Geçtiğimiz 6 ayda 400 TL olarak uyguladığımız asgari ücret desteğini önümüzdeki 6 ayda 500 lira olarak uygulamaya devam edeceğiz. Bugünkü açıklama emekçilerin enflasyona karşı alım gücünün düşmemesi için yapılan ara zamdır.

TİSK: İŞVERENLER OLARAK ZORLU DÖNEMEÇLERDEN GEÇİYORUZ

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ise toplantıda şu açıklamayı yaptı:

Asgari ücrette ara zam konusunda bir mutabakat vardı. Hızlı bir şekilde bakanımız müjdeyi verdi. Biz de bunun memnuniyeti içerisindeyiz. İşçi, işveren ve devlet ayrılmaz bir bütündür. İşverenler olarak zorlu dönemeçlerden geçiyoruz. TİSK olarak üzerimize düşeni yapmaya fazlasıyla talibiz.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI YILMAZ’DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da yeni asgari ücretin duyurulmasının ardından şu açıklamayı yaptı:
“Asgari ücret ara zammı ile birlikte yeni asgari ücret net 11 bin 402 lira olarak belirlenmiştir. Süreci ortak akıl, istişare ve uzlaşı ile neticelendiren işçi ve işveren temsilcilerimize teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye Yüzyılı’nda çalışma barışını koruyacak adımlar atmaya devam edeceğiz.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika