Dolar : Alış : 13.7740 / Satış : 13.7988
Euro : Alış : 15.5503 / Satış : 15.5783
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye18°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 25 Kategoride 1362 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

TARİHİ YARIMADADA RESTORASYON DEVAM EDİYOR

17 Mart 2019 - 188 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yerel»TARİHİ YARIMADADA RESTORASYON DEVAM EDİYOR
TARİHİ YARIMADADA RESTORASYON DEVAM EDİYOR

Ünye’nin en eski ve tarihi dokusunu barındıran noktalardan biri olan Burunucu Yarımadasında Ünye Belediyesi ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) işbirliği ile Aralık 2018’de başlayan restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Ünye Belediye Başkan Vekili Mehmet Yaşar Sezgül ve Başkan Yardımcısı Orhan Gürel devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

4 tanesi tescilli eser olmak üzere 12 adet bina bulunan yarımadada şu an yapılardan 3’ü ticari işletme, 7 tanesi ise konut olarak DSC_4832kullanılıyor.

1 milyon 150 bin lirası Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, 385 bin lirası ise Ünye Belediyesi tarafından karşılanan proje tamamlandıktan sonra adada;

1 Adet seyir amaçlı iskele, 1 Adet tarihi acısu çeşmesi 1 Adet sanat sokağı,1 Adet çömlek fırını, 1 Adet turizm danışma ofisi, 3 Adet mini plaj, 1 Adet wc ve duş alanı yapılacak.

Proje ile birlikte 4 adet seyir dürbünü bölgeye monte edilerek, ziyaretçilerin güneşin doğuşunu seyretme imkânı sunulacaktır.

PROJE İLE YARIMADA TURİZME KAZANDIRILACAK

2019 yaz sezonuna hazır hale getirilecek proje ile Ünye’nin en önemli simgelerinden biri olan tarihi Burunucu yarımadası turizme DSC_4802kazandırılmış olacak. Yapı malikleri ile yapılan görüşmeler doğrultusunda bölgede turizm işletmelerin sayısında yüzde 300’lük bir artış sağlanacak.

Restorasyon çalışmaları kapsamında Burunucu yarımadasında bulunan binaların geleneksel ve özgün mimari dokusu gözönünde bulundurularak cephe iyileştirmesi ve sokak sağlıklaştırması gerçekleştiriliyor.

KENT EKONOMİSİNE KATKI

Yarımadanın turizme kazandırılması ile birlikte bölgede, yöresel ürünlerin tanıtıldığı ve kültürün yaşatıldığı bir alan oluşturularak kent ekonomisine girdi sağlanacak.

Proje kapsamında kaybolmaya yüz tutmuş 3 adet tescilli yapı restore ediliyor, 7 adet yapıda ise dış cephe iyileştirme işlemleri gerçekleştiriliyor.

Yine bölgede bulunan 1 adet tarihi çeşme acı su hattı bağlantısı DSC_4776yapıldı ve ziyaretçilerin kullanımına sunulacak.

Ayrıca bölgede bulunan bir adet çömlek fırını eski haline uygun şekilde yeniden inşaa edilerek yöresel el sanatlarından biri daha kent turizmine kazandırılacak.

Yarımadada inşa edilecek olan turizm danışma ofisinde ise başta Ünye olmak üzere Ordu’nun tamamı ile ilgili bilgi ve materyaller ziyaretçilere sunulacak.

Tur otobüslerinin durabilmesi için yarımadaya 300 metre mesafede bulunan Topyanı mevkiinde otopark alanı da proje içinde yer alıyor.

Yarımadada yapılacak olan tarihi iskelede hem geçmiş silüet geri kazandırılırken, aynı zamanda ziyaretçilerin su sporları gibi sosyal aktiviteleri yapabileceği bir alan oluşturulacak.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika