Dolar : Alış : 18.6062 / Satış : 18.6397
Euro : Alış : 19.2101 / Satış : 19.2447
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 1698 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

USLU’DAN FERRERO’YE TEPKİ

08 Eylül 2022 - 15 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yerel»USLU’DAN FERRERO’YE TEPKİ
USLU’DAN FERRERO’YE TEPKİ

Ünye Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, İtalyan Firması Ferrero’nun haksız rekabet ve fındıkta tekelleşmeye yönelik tavır takındığını ifade eden bir açıklama yaptı.

Ferrero’nun tüccardan 48 TL’den fındık alımı yapacağı açıklanmasının ardından Başkan Mustafa Uslu, açıklanan fiyatı kabul etmemiz mümkün değildir dedi.

Başkan Uslunun yapmış olduğu açıklama şu şekilde;

“Haksız Rekabet Ve Fındıkta Tekelleşme”

“Bölgemizde insanlarımıza yaşamsal maddi girdi sağlayan en önemli ürün olan fındık ticaretinde son dönemde yaşanan süreç tarafımızdan hayret, endişe ve tepki ile takip edilmektedir. Fındık sektöründe faaliyet gösteren İtalyan Firması Ferrero’nun, bu sezon uygulamasın da takındığı tavır ve izlediği yöntemler, haksız rekabet ve fındıkta tekelleşmeye yönelik tavırlar olarak ön plana çıkmaktadır.

“Borsamızın Kabul Etmesi Mümkün Değil”

Bu anlamda rekabeti engelleyici hal ve hareketlerin izlenmesi ve durum tespitini yapılması ve ilgili kurumlar nezdinde girişimlerde bulunulması Borsamızın kanunla belirlenen görevleri arasında yer almaktadır. İlgili İtalyan firmanın tedarikçi sözleşmeleri ile yaptığı alımlarda ortaya çıkan fiili durum ve ilan ettiği fiyatların yarattığı ortam tüm kamuoyunda ve üreticilerimizde tepkilere neden olan bir durumdur. Bu fiiliyatın kabul edilmesinin beklenmesi asla düşünülemeyeceği gibi Borsamızca da kabul edilmesi mümkün değildir.

“Bu Durum Kabul Edilemez”

Rekabetçi ekonomilerde piyasa fiyatının oluşmasının ön koşulu; çok sayıda alıcı ve satıcıların tekel etkisi ve baskısı olmadan arz ve taleplerinin çakışması ile ortaya çıkan durumdur. Hal böyle iken herhangi bir firmanın ortaya çıkarak kendine göre bir fiyat açıklaması rekabetçi piyasa yapısının bozulmasına ve tekel firma gücü ile ihlali anlamına gelmektedir. Bu durum kabul edilemez olduğu gibi mutlaka bir karşılığı ve yaptırımı sağlanmalıdır.

“Rekabetçi Ortamın Uygun Bir Şekilde Tesis Edilmesi”

Ünye Ticaret Borsası, diğer borsalar gibi kanunlardan aldığı yetki ile iş ve işlemlerini yürütmektedir. Bölgemize, kentimize, ülkemize ve hepsinden önemlisi üreticilerimize zarar verecek olan bu uygulamalara karşı kanundan doğan sorumluluklarımızı hukuk kuralları içerisinde yerine getirmekten asla tereddüt etmeyeceğiz. Bunları yaparken amacımız asla kişi ya da kurumları itibarsızlaştırmak, hedef göstermek, aşağılamak değildir. Burada önemli olan rekabetçi ortamın uygun bir şekilde tesis edilmesi ve tüm menfaat çevrelerinin haklarını korumaktır.

Bu anlamda: Borsamızın, konuyu yakından takip ederek serbest ve rekabetçi bir piyasa oluşması için gerekli tüm sorumluluklarını yerine getirmekten geri durmayacağını tüm kamuoyun bilgisine sunarız.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika