Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
ÜTSO’da Enflasyon ile Mücadele - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2041 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

ÜTSO’da Enflasyon ile Mücadele

12 Ekim 2018 - 387 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yerel»ÜTSO’da Enflasyon ile Mücadele
ÜTSO’da Enflasyon ile Mücadele

Hükümetin başlattığı enflasyonla mücadeleye Ünye de katıldı. Ünye Ticaret ve Sanayi Odası, üyelerine çağrıda bulunarak enflasyonla topyekün mücadeleye davet etti.

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası birleştirilmiş meslek grupları toplantısını Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirdi. Her meslek grubunun temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, Ülke ekonomisindeki gelişmelerle ilgili bilgi verdi.
Başkan Akar üyelere seslenerek , “Cumhurbaşkanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından ülkemiz gündeminde olan enflasyonla mücadele için kampanya başlatılmıştır. Bu konuda bizden de oda ve borsa üyelerinden %10 indirim kampanyasına katılmak isteyen üyelerimize çağrıda bulunulması istendi. Katılan firmaları bakanlığa bildireceğiz. Bu konuya desteklerinizi bekliyorum” dedi.

Toplantıda ayrıca üyelere çeşitli konularda bilgilendirmeler yapıldı.

Haksız Fiyat Artışlarının Denetlenmesi

Yapılan açıklamada 08.10.2018 tarihi itibariyle 81 Ticaret İl Müdürlüğü kanalıyla, 3.974 firmada toplam 69.200 ürün utsonun-enflasyona-mucadele-cagrisi-3denetlendiği belirtilerek, ” Ülkemizde uygulanan liberal ekonomik sistemde bir mal veya hizmetin fiyatının arz ve talep dengesine bağlı olarak oluşması esas olmakla birlikte piyasalarda tam rekabetin sağlanamaması durumunda, kamunun piyasa aksaklıklarını gidermek için gerekli tedbirleri alması özellikle tüketicilerin zarar görmemeleri bakımından önem arz etmektedir. Bu itibarla 31/8/2018 tarihli ve 30521 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile anılan Yönetmeliğe “Haksız Ticari Uygulama Olarak Kabul Edilen Örnek Uygulamalar” başlıklı Ek’inin “A – Aldatıcı Ticari Uygulamalar” bölümüne; “Girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapmak.” şeklinde bir bent eklenmiştir. Bu düzenlemenin hedefi, hiçbir şekilde serbest piyasa sisteminin işleyişine müdahale etmek değildir. Bilakis düzenlemenin asıl amacı, hem haksız fiyat artışları ile mağdur edilen tüketicilerin, hem de haksız rekabet karşısında dürüst ticaret prensiplerine bağlı olarak faaliyet gösteren işletmelerin korunmasıdır. Bu kapsamda 08.10.2018 tarihi itibariyle 81 Ticaret İl Müdürlüğümüz kanalıyla, 3.974 firmada toplam 69.200 ürün denetlenmiştir. Diğer taraftan, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Genel Müdürlüğünce, üreticiler nezdinde yürütülen re’sen incelemeler çerçevesinde 114 firmadan savunma yazıları talep edilmiş olup denetim süreci devam etmektedir ve ilgili mevzuat kapsamında gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır.” denildi.

Fiyat Etiketinde “Yerli Üretim” Logosu Kullanımına İlişkin Tebliğ Yayımlanarak Yürürlüğe Girdi

utsonun-enflasyona-mucadele-cagrisi-2Konu ile ilgili açıklamada, “tüketicilere yönelik mal satışlarında, ürünün ülkemizde üretildiğini göstermek üzere tüketicilerin dikkatini ilk bakışta çekecek nitelikte “YERLİ ÜRETİM” logosu Bakanlığımızca hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılmıştır. Yerli üretim logosunun mevzuata uygun olarak kullanılmasında malın üretim yerinin tespiti büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda “YERLİ ÜRETİM” logosunun perakende satışa konu hangi malların etiketleri üzerine yerleştirileceği hususu ile logonun kullanımına ilişkin usul ve esaslar bugün yayımlanan Fiyat Etiketinde Yerli Üretim Logosu Kullanımına İlişkin Tebliğ ile belirlenmiştir” denildi.

“Yerli Üretim Yerli Malı Değildir”

Açıklamada ayrıca yerli üretim logosu bulunan ürünlerin yerli malı olmasına bakılmaksızın Türkiye’de üretilmesinin YERLİ ÜRETİM logosu almasında yeterli olduğu ifade edildi.

Ekmek Fiyatları

Ekmek fiyatları, Tacir ve Sanayiciler Tarafından Üretilen Mal ve Hizmetlerin Azami Fiyat Tarifelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmelik ile Esnaf ve Sanatkârlarca Üretilen Mal ve Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde, illerimizde veya ilçelerimizde esnaflarımız için ilgili esnaf ve sanatkarlar odaları, tacirlerimiz için ise ticaret odaları tarafından hazırlanan fiyat tarifelerine istinaden belirlenmektedir. Bakanlığımız görüşü alınmadan uygulamaya koyulan ekmek fiyat tarifeleri hükümsüz olup, bunlar ve belirlenen tarifenin dışında satış yaptığı tespit edilenler hakkında gerekli yaptırımların uygulanmasına yönelik tedbirlerin alınacağı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika