Dolar : Alış : 18.7876 / Satış : 18.8215
Euro : Alış : 20.4525 / Satış : 20.4894
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 1731 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Yaz Kur’an Kursları uzaktan eğitim yöntemiyle düzenlenecek

23 Haziran 2020 - 162 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Yaz Kur’an Kursları uzaktan eğitim yöntemiyle düzenlenecek
Yaz Kur’an Kursları uzaktan eğitim yöntemiyle düzenlenecek

Tüm dünyada etkili olan yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle bu yıl uzaktan eğitim metoduyla düzenlenecek olan Diyanet İşleri Başkanlığı Yaz Kur’an Kursları için başvurular başladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 2020 Yılı Yaz Kur’an Kursları Uzaktan Eğitim Programı’na başvurmak isteyenler için internet üzerinden başvuru sistemi açtı.

Çin’de ortaya çıkan ve tün dünyada etkili olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur’an kurslarında yüz yüze eğitimlere ara verilmiş, hafızlık eğitimleri başta olmak üzere tüm programlar uzaktan eğitim metoduyla sürdürülmüştü. 

2020 Yılı Yaz Kur’an Kursları uzaktan eğitim yöntemiyle düzenlenecek 

Başkanlık, 2020 Yılı Yaz Kur’an Kurslarını da salgına karşı sürdürülen tedbirler kapsamında uzaktan eğitim yöntemiyle düzenleme kararı aldı.

Her sene yaklaşık 3 milyon öğrencinin kayıt yaptırdığı, Kur’an-ı Kerim öğrendiği, itikad, ibadet ve ahlak dersleri aldığı yaz Kur’an kursları bu yıl Diyanet TV ve sosyal medya üzerinden gerçekleştirilecek. 

Başvurular internet üzerinden yapılacak

Diyanet TV ve sosyal medya üzerinden yayınlanacak olan yaz Kur’an kursu eğitimlerine katılmak isteyen öğrencilerin programa başvuruları da internet üzerinden alınacak.

Yaz Kur’an kurslarına internet üzerinden başvuruda bulunan öğrenciler, kendilerine en yakın il ve ilçe müftülüğüne müracaat ederek yaz Kur’an kursu ders kitaplarını temin edebilecek. Müftülüklere gidemeyen öğrenciler ise https://egitimhizmetleri.diyanet.gov.tr/kategoriler/materyaller adresinden ya da başvuru yaptıkları ekrandan taşınabilir belge (PDF) olarak söz konusu ders kitaplarını bilgisayarına indirebilecek. 

Diyanet TV’de yayın saatini kaçıran öğrenciler, geçmiş bölümlere ait eğitim videolarını Diyanet TV Youtube kanalından izleyebilecek.

Gönüllülük esasına göre sınav yapılacak 

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaz Kur’an kursu eğitimlerinin son haftasında (4-14 Ağustos 2020), program başvurularının alındığı internet sayfası üzerinden isteğe bağlı olmak üzere değerlendirme testi uygulayacak.

Değerlendirme testinde başarılı olan öğrencilere, “Çevrimiçi Yaz Kur’an Kursu Katılım Belgesi” verilecek. 

2020 yılı yaz Kur’an Kursları uzaktan eğitim uygulama esasları

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgını ile mücadele ve salgının muhtemel etkilerinin azaltılması için 2020 yılı yaz Kur’an kurslarında eğitimler uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilecektir. 2020 yılı yaz Kur’an kursları uzaktan eğitim faaliyetleri aşağıdaki uygulama esasları çerçevesinde yürütülecektir.

Yaz Kur’an kursu eğitim programları Diyanet TV ekranlarında 29 Haziran 2020 tarihinde başlayacak ve 6 hafta boyunca devam edecektir.Eğitimler, Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenmek isteyenler için “Yaz Kur’an Kursları Kur’an Öğreniyorum”, Kur’an-ı Kerim okumayı bilen bununla beraber okuyuşunu güzelleştirmek ve tecvit öğrenmek isteyenler için “Yaz Kur’an Kursları Kur’an Okuyorum”, itikat, ibadet, siyer ve ahlak derslerinden faydalanmak isteyenler için”Yaz Kur’an Kursları Dinimi Öğreniyorum” adları altında üç farklı programdan oluşacaktır.Öğrenci kayıt ve takip işlemleri 22.06.2020 tarihinden itibaren Başkanlığımız web sayfası (www.diyanet.gov.tr) üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Öğrenci veya velilerin online kayıt yapması personel tarafından teşvik edilecektir.

 Yaz Kur’an kurslarında görev yapmış olan tüm personelimiz daha önceki yıllarda yaz Kur’an kurslarına iştirak eden öğrencilere veya velilerine ulaşarak kayıtların yaptırılması ve eğitimin tamamlanması hususunda yönlendirmelerde bulunacaktır.Başkanlığımız tarafından il/ilçe müftülüklerine gönderilecek olan yaz Kur’an kursları uzaktan eğitim tanıtım videosu ve tanıtım kartlarının WhatsApp ve diğer sosyal medya aracılığı ile tüm personele, velilere ve öğrencilere ulaştırılması sağlanacak, ayrıca müftülüklerimiz tarafından da hutbe, vaaz vb. yollarla vatandaşlarımıza gerekli duyurular yapılacaktır.EHYS üzerinden kayıt yaptıran öğrencilere en yakın müftülüğe başvurmaları halinde yaz Kur’an kursu kitapları ve Diyanet Çocuk dergisi ücretsiz olarak verilecektir. Bununla beraber ilgili linkte kitapların PDF formatına da erişilebilecektir.Eğitimin sonunda sistemde kayıtlı öğrencilere isteğe bağlı olarak EHYS üzerinden test usulü online değerlendirme yapılacak olup başarılı olanlara e-başarı belgesi verilecektir. Diyanet TV üzerinden yayınlanacak olan dersleri takip edemeyen ya da tekrar izlemek isteyenler Diyanet TV YouTube kanalı vasıtasıyla ilgili eğitim videolarına erişebileceklerdir.

29 Haziran 2020 tarihinden başlamak üzere 6 hafta süre ile hafta içi devam edecektir.Derslerin başlama ve bitiş saatleri aşağıda belirtildiği şekildedir.

Yaz Kur’an Kursları Kur’an Öğreniyorum 09.30 – l1.00, Yaz Kur’an Kursları Dinimi Öğreniyorum 09.30 – 11.00, Yaz Kur’an Kursları Kur’an 0kuyorum 17.00 – 18.30, Yaz Kur’an Kursları Dinimi Öğreniyorum (Tekrar) 17.00 – 18.30.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika