Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
2018 Yılında 12.974 Gıda ve Yem İşletmesi Denetimi Yapıldı - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 2038 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

2018 Yılında 12.974 Gıda ve Yem İşletmesi Denetimi Yapıldı

21 Ocak 2019 - 273 kez okunmuş
Ana Sayfa » sağlık»2018 Yılında 12.974 Gıda ve Yem İşletmesi Denetimi Yapıldı
2018 Yılında 12.974 Gıda ve Yem İşletmesi Denetimi Yapıldı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce, 2018 yılında ilimiz genelinde 12.974 gıda ve yem üreten işletmelerde denetim yapıldı.

2018 yılında gerçekleştirilen gıda denetimleri hakkında açıklamada bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, “Gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması, Tarım ve Orman Bakanlığımızın sorumluluğundadır. Bu kapsamda İlimizde güvenli gıdaya erişimin sağlanması, tüketici sağlığının en üst seviyede korunması, sektörde haksız rekabetin engellenmesi, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi amacıyla gıda denetimleri İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından hassasiyetle ve aralıksız olarak yürütülmektedir” dedi.

“Çiftlikten Sofraya Gıda Güvenilirliği” sloganı gıda denetimlerine ağırlık verdiklerini belirten Kemal Yılmaz, “Müdürlüğümüzce denetimler; riske dayalı denetim, rutin denetim, numune denetimleri,  Alo 174 Gıda hattı şikâyet ve ihbar denetimleri ile takip denetimleri şeklinde yürütülmektedir. Bunların dışında özel günler, özel dönemler ve özel kontroller amacıyla diğer denetimler de yapılmaktadır. Aynı zamanda İlçelerimize yönelik olarak toplu denetimler de sürdürülmekte ve bütün gıda işletmecileri denetlenmektedir. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda bulunan kantin ve yemekhaneler ile birlikte okul çevresinde gıda satışı yapan veya toplu tüketime sunan işyerlerinin denetlenmesine özen gösterilmektedir” diye konuştu.

2018 yılında gıda ve yem denetimleri açışından yoğun bir çalışma ortaya koyulduğunu ifade eden Yılmaz, “İl Müdürlüğümüzce 2018 yılında 12.596 gıda denetimi ve 378 yem işletmelerine yönelik denetim olmak üzere toplamda 12.974 gıda ve yem denetimi yapılmıştır. Ayrıca 75 adet ithalat denetimi yapılmış olup analiz sonucu olumsuz çıkan 99.059 kg ürünün yurda girişine izin verilmemiştir. İlimizden, Avrupa Birliğine üye ülkelere ve diğer ülkelere fındık ve fındık mamulleri ihracatında, analiz sonuçları uygun olan 2839 partiye Kuru Meyve Sağlık Sertifikası düzenlenmiştir. Ayrıca çay, yağ, çikolata vb. ürünler için alıcı talebi doğrultusunda 236 adet ihracat ürününe de Genel Sağlık Sertifikası düzenlenmiştir. Bunların sonucunda gerek analiz sonuçları gerekse denetimde uygunsuzluk tespit edilen işletmelere 826.612 TL idari para cezası uygulanmıştır” şeklinde konuştu.

Gıda denetimlerinin amacına ulaşabilmesi için tüketicilerinde bilinçli olmaları gerektiğini kaydeden Yılmaz, “Unutulmamalıdır ki, etkili bir denetim sistemi tüketicinin ve tüketici örgütlerinin denetimlere katılmaları, katkı sağlamaları ile mümkündür. Çünkü tüketicinin her hangi bir olumsuzlukla karşılaştığında bu olumsuzluğun giderilebilmesi için ilgili kurumlara ya da yetkili makamlara müracaat etme hakkını içeren şikâyet hakkı da bulunmaktadır. Bu nedenle; gıda zehirlenmesine maruz kalan veya satın aldığı gıdalarla ilgili herhangi bir şikâyeti olan tüketiciler de “174 Alo Gıda Hattı”nı arayarak ihbarda bulunabilmektedirler “dedi.

İl Müdürlüğü olarak sadece denetim değil aynı zamanda gıda konusunda eğitimler de verildiğini vurgulayan Kemal Yılmaz, şunları kaydetti: “İl Müdürlüğü olarak, gıda güvenilirliğini sağlamaya yönelik yapılan denetimlerin yanında, gıda iş yerlerinin teknik ve hijyenik koşullarının geliştirilmesi ve sektör çalışanlarının bilinçlendirilmesi de sağlanmaktadır. Aynı zamanda güvenilir gıda temini ve tüketimi konusunda daha bilinçli ve sağlıklı toplum oluşturmak amacıyla tüketicilerimize de eğitimler verilmektedir. Yeterli kalitede, ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda, sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşabilmek her insanın en temel hakkıdır. Bu temel hak doğrultusunda, İl Müdürlüğü olarak çalışmalarımıza her zamankinden daha büyük bir gayret, azim ve kararlılıkla devam etmektedir.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika