Dolar : Alış : 7.8080 / Satış : 7.8221
Euro : Alış : 9.4134 / Satış : 9.4304
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye16°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 25 Kategoride 1046 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

ÇÖP SAVAŞI

14 Nisan 2018 - 469 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»ÇÖP SAVAŞI
ÇÖP SAVAŞI

ÇÖP SAVAŞI

Belki pek fazla kimsenin haberi olmadığı ama iki muhatap grup arasında, Ünye’de son haftalarda süren bir çöp yeri savaşı var.

Biraz açalım mı!..

Ordu büyükşehir belediyesi tarafından Cevizdere’ye yapılması planlanan Katı Atık Çöp ayrıştırma tesisi ve bu tesisin yapımına karşı çıkan Cevizdere sakinlerinin oluşturduğu Cevizdere platformu ile yapılmasında bir sakınca yoktur diyen Ünye Kent Konseyini karşı karşıya getirdi.

Evet Ünye’de gündem şu sıralar Cevizdere’ye yapılacak olan Katı atık Çöp Ayrıştırma tesisi, bir taraf yapılsın derken, diğer bir taraf olan Cevizdere platformu ise buraya yapılacak olan çöp ayrıştırma tesisine şiddetle karşı çıkıyor.

Öyle ki Cevizdere platformu avukatı İrfan Yıldız Beşlioğlu konuyu mahkemeye kadar taşıdı, ve iddiasına göre mahkemeden yürütmeyi durdurma kakarı çıktığını belirtmiş ve “eğer çalışmalar devam ederse, Ünye savcılığına suç duyurunda bulunacaklarını” ifade etmişti.

“Ünye, Ordu’nun çöplüğü değildir, Ünye Kent Konseyi buna neden sesini çıkarmıyor” diyerek kent konseyine atıfda bulunan Cevizdere Platformu avukatı İrfan Yıldız Beşlioğlu’na, Kent Konseyi daha fazla sessiz kalamayarak, yayınladığı bir basın açıklamasıyla cevap vermişti.

Ünye Kent Konseyi Başkanı Musa Özgür Kıroğlu’nu, Ünye Radyo Moda’da şahsım tarafından hazırlanıp sunulan programıma konuk ettim. Kendisine sordum, nedir bu mahkeme olayı, artık oraya o tesis yapılmayacak mı? Diye.

Programı dinleyenler bilir, Sayın Kıroğlu aynen şunları söyledi, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz gecen hafta Ünye’ye geldiğinde “bize gelen herhangi bir mahkeme sonucu yok, çalışmalarımız halen devam ediyor” dediğini ifade ederek, sayın Beşlioğlu, çalışmalar devam ederse savcılığa suç duyurusunda bulanacağız demiş, “bakın orada o tesisin çalışmaları halen devam ediyor, neden hala şikayet etmiyor” o zaman diyerek cevap verdi.

Bu durumda o zaman biri yalan söylüyor, ya da bilerek bilgi kirliliği oluşturup ortalığı bulandırmak istiyor.

Zaten bende Konsey Başkanı Kıroğlu’nu dinledikten sonra, Cevizdere’ye hiç de abartıldığı gibi bir çöp alanı değil, sadece 2 dönümlük bir araziye, sadece çöplerin ayrıştırılacağı bir tesis yapılacağını ve bu tesisin, yine denildiği gibi hiç de doğaya zarar veren bir tesisi olmayacağına kanaat getirdim.

Bırakın çevreye zararı, aksine o tesis sayesinde Ünye’de hem çöp depolanmayacak, hem de şuan ki mevcut çöp depolanan Akçay’daki vahşi çöp depolama alanına çöp dökülmeyecek ve 3 yıl sonunda da Akçay’da bir gram çöp olmayacak. Üstelik bu ayrıştırılacak çöplerden ekonomik olarak bir gelir elde edilecek.

Cevizdere platformuna bende buradan bir soru sormak isterim, madem siz oraya çöp ayrıştırma tesisi kurulmasına çevreye zararı var diyerek karşı çıkıyorsunuz ya, peki o zaman şu anda orada onlarca irili ufaklı çalışan tesisler var ve inanın hepsi birbirinden fazla doğaya zararı var peki onlara neden hiç sesiniz çıkmadı ve hala çıkmıyor.

Nedir o işletmeler; Kömür işletmeleri,  mermer işleme tesisi, cam işleme tesisi, doğu arıtma tesisi ve en önemlisi ve de en tehlikelisi, orada bir kot taşlama atölyesi var. Hani şu İstanbul’da yasaklanan, Sakarya’nın ve burnumuzun dibindeki Fatsa’nın bile ilçeye sokmadığı o Kot taşlama işi.

Evet işte  o kot taşlamada çalışanların hepsi kanser olma riskiyle karşı karşıyalar, ve o işlemlerde kullanılan  sentetikler kanserojen maddelerdir ve bunlar toprağa karışıp Cevizdere ırmağına akıyor.

YİNE SORUYORUM

Neden bu kadar tehlikeli, insan hayatına zarar veren tesislere sesiniz çıkmadı da, katı atık çöp ayrıştırma tesisine karşı çıkıyorsunuz. Amacınız başka mı?

Bir daha ki söz sıramda görüşmek üzere sağlıcakla kalın….

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika