Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:30121 in /home/u6905546/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
Zirai İlaç, İlaç Mı? Zehir Mi? - Ünye Haber Takip
Dolar : Alış : 27.1039 / Satış : 27.1528
Euro : Alış : 28.8483 / Satış : 28.9003
Ünye Haber Takip Gazetesi
HAVA DURUMU
hava durumu

unye

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 26 Kategoride 1969 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Ünye Haber Takip Gazetesi

Zirai İlaç, İlaç Mı? Zehir Mi?

21 Mayıs 2021 - 181 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yerel»Zirai İlaç, İlaç Mı? Zehir Mi?
Zirai İlaç, İlaç Mı? Zehir Mi?

Ünye İlçe Tarım Müdürü Ferda Yıldırım, tarım ilaçları ve gübrelerin kullanımında üreticilerin doğaya ve hayvanlara karşı daha bilinçli kullanmaları konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

“Zirai ilaçlara ne kadar ‘”ilaç” denilse de aslında bir zehirdir.”

Ünye İlçe Tarım Müdür Ferda Yıldırım yaptığı açıklamada, “Üreticilerimizin fındığa zirai ilaçları kullanma nedeni böceklerdir. Böcekler fındığa büyük zarar veriyor. Zirai ilaçlara ne kadar ‘”ilaç” denilse de aslında bir zehirdir. Fakat artan nüfusumuzu ihtiyaçlarını karşılamak için zirai ilaçların kullanımına mahkûmuz. İlaç kullanımı olmadığı vakit istenilen randıman alınamaz. Üreticilerimizin zirai ilaç kullanmadan istediğimiz ilk şey ekonomik zarar eşiğinde olup olmadığını teyit etmeleridir. Şöyle ki on adet ocağın altına bir beyaz çarşaf sermelerini fındık ocaklarını da sirkelemesini rica ediyoruz. Üreticilerimiz sirkelemeleri sonrasında iki tane fındık kurdu ergenine rastladıklarında zirai ilaçlamayı öneriyoruz. Fındık kurdu görülmediği bahçelere de ilaç tasrif etmiyoruz. İlaçlama sonrasında da en az on gün bahçeye üreticimizin hayvanlarını otlatmamalarını istiyoruz. İlaçlardan olumsuz etkilenmemeleri adına üreticilerimizi uyarıyoruz. Zirai ilaçlar sonuçta birer kimyasal olmalarından dolayı kullanıldığı yerlerde kalıntılar olabiliyor. Fındıklarda ilaçlamadan uzun süre sonra hasat yapıldığı için fındıkta kalıntılar olmuyor. Aslında organik üretim için fındık çok müsait. Birçok üreticimiz de organik üretim gerçekleştiriyor. İnsan bünyesi gibi bitkilerin de bünyesi var. Nasıl alıştırılırsa bitki de öyle verim veriyor” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika